Mübarek, Partisine Yeniden Başkan Seçildi

Mübarek, Partisine Yeniden Başkan Seçildi

Mısır'da 26 Yıldır İktidarda Bulunan Hüsnü Mübarek, Başında Bulunduğu Ulusal Demokrasi Partisi'ne (Ndp) Yeniden Genel Başkan Seçildi.

Mübarek, Partisine Yeniden Başkan Seçildi

Mısır'da 26 yıldır iktidarda bulunan Hüsnü Mübarek, başında bulunduğu Ulusal Demokrasi Partisi'ne (NDP) yeniden genel başkan seçildi.

26 yıllık iktidarı boyunca, her zaman tek aday olarak kongreye katılan Mübarek, bu kongrede de tek adaydı. Mübarek, Kahire Stadyumu'nda gerçekleşen kongreye, hazırlanan locadan girdi. Mübarek'in salona girişi ile birlikte büyük bir coşku yaşandı. Burada bir konuşma yapan Mübarek, Mısır'ı dünyada hatırı sayılır bir devlet haline getirdiklerini, uzun süre bu mesuliyeti Mısır halkı ile birlikte zorlukların üstesinden gelerek taşıdıklarını bildirdi. NDP'nin siyasi ve sosyal yaşamda Mısır'ın ayrılmaz bir

parçası olduğunu ifade eden Mübarek, Mısır'ın gelecek hedeflerini de anlattı. Sağlığı ile ilgili spekülasyonlar yapılmasına nazire yaparcasına 1 saat boyunca ayakta konuşan Mübarek, daha sonra salondan ayrıldı.

80 yaşındaki Mübarek, 5 bin 310 delegeden 5 bin 248'inin oyunu aldı. Seçimde 9 delege hayır oyu verirken, 53 oy ise geçersiz sayıldı. Böylece Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek, NDP'ye yeniden 5 yıllığına genel başkan seçildi.

Kongrenin ikinci gününde, Mübarek'in oğlu Cemal Mübarek bir konuşma yapacak ve partinin programına giren yeni politikalar hakkında bilgi verecek.

(MKF-OK-D)

Kaynak: İHA