Mübarek Onuruna Akşam Yemeği Verdi

Mübarek Onuruna Akşam Yemeği Verdi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek Onuruna Akşam Yemeği Verdi.

Mübarek Onuruna Akşam Yemeği Verdi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek onuruna akşam yemeği verdi.

Çankaya Köşkü'ndeki yemeğe TBMM Başkanvekili İsmail Alptekin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile çok sayıda davetli katıldı. Cumhurbaşkanı Sezer ve eşi Semra Sezer ile Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek konukları kapıda karşıladı. Yemekte konuşan Cumhurbaşkanı Sezer, iki ülke arasındaki ilişkilerin hızla geliştiği bir dönemin yaşandığını söyledi. 2006 yılında 1.1 milyar dolar düzeyine ulaşan ticaret hacminin birkaç yıl içinde 3 milyar doları aşmasının artık gerçekçi bir beklenti olduğunu vurgulayan Sezer, Mısır'dan Türkiye'ye uzanacak doğalgaz boru hattının da iki ülke arasındaki ortaklığın bir başka kalıcı kanıtını oluşturacağını dile getirdi. "Bölgemiz çok zorlu bir dönemden geçmektedir" diyen Sezer, şunları kaydetti:

"Bölgede süregiden uyuşmazlıklar, Irak'daki durumla birlikte daha da ağırlaşmıştır. Arap-İsrail anlaşmazlığının odağında yer alan Filistin sorunu ivedilikle çözüm beklemektedir. Bölgemizdeki sorunlar, giderek birbiriyle daha bağlantılı nitelik kazanmaktadır. Bu genel ortamı ağırlaştıracak girişimlerden kaçınılması, barışçıl ve yapıcı tutumların özendirilmesi gerekmektedir."

Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek ise, son 2 yılda ivme kazanan iki ülke ilişkilerinin, ziyaretin ve yapılan görüşmelerin, bu olumlu ivmenin devam etmesi gerekliliğini açıkça ortaya koyduğunu ifade etti. Bölgesel, uluslararası ve ikili konular açısından devam eden işbirliği ve koordinasyonun iki ülkenin menfaatine olduğunu belirten Mübarek, "Bizi birbirimize yakınlaştıran tarihi ve coğrafi bağlarımız, bugün içinde bulunduğumuz Orta Doğu krizi ve yakın işbirliğine girmemizi gerektirmektedir. Şundan kesinlikle eminim ki, bugünkü görüşmelerimiz bu yolda atılmış olan yeni adımlardır" diye konuştu.

Sezer ve Mübarek, konuşmalarının ardından kadeh kaldırdılar.

(TAN-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA