Muay Thai Rüzgarı

Ringten Fırlayıp Hakem Masasına Düştüler.

Muay Thai Rüzgarı

Ring ortasının çökmesi ve maçlara sık sık ara verilmesi nedeniyle antrenörler isyan etti

MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nde süren Muay Thai Türkiye Şampiyonası'nda, hızını alamayan bazı sporcular ringden fırlayıp hakem masasına düştü. Bazı sporcular baygınlık geçirirken, müsabaka sırasında ringin çökmesi milli takım antrenörleri ve sporcuları isyan ettirdi. Hakemler ve antrenörler arasında sık sık tartışma çıktı. Kanlar içinde kalan sporcuların mücadelesini genç kadınlar da ilgiyle izledi.

Bodrum'da dört gün önce başlayan Yıldızlar Gençler ve Büyükler Türkiye Muay Thai Şampiyonası'nın büyük erkekler kategorisindeki müsabakalar izleyenlerin nefeslerini kesti. Türkiye Muay Thai Federasyonu tarafından düzenlenen ve Genel Sekreter Ömer Dağdelen, Federasyon Başkan Vekili Hasan Yıldız, Asbaşkan Muzaffer Ilıcak ve Ege Bölge Müdürü Serhat Özcan ile birlikte yaklaşık 500 kişinin izlediği müsabakalara 56 kentten 285 sporcu katıldı. Büyük erkekler kategorisinde Akdeniz Bölgesi'nden Ali Göde ile İç Anadolu Bölgesi'nden Ömer Bakrıyanık'ın maçı nefesleri kesti. Sporcular, ikinci ve üçüncü raundlarda 4 kez ringden fırlayıp hakem masasına düştü. Hızını alamayan iki boksör dışarda da mücadelelerini sürdürdü. Normal sürede yenişemeyen boksörlerin müsabakası bir raund uzatıldı. Müsabakayı bir puan farkla Bakrıyanık kazandı. Bakrıyanık, ''İlk kez Türkiye şampiyonasında mücadele ediyorum. Çok hızlı bir maç oldu. Rakibim çok güçlüydü. Bu nedenle sık sık ringden hakemlerin masasına ve yere düştük. Hakemlerin uyarılarını dahi duymakta güçlük çektik, maçı kazandığım için çok mutluyum' dedi.

Avrupa'daki gurbetçi sporcuların da katıldığı ve 25 Haziran'da İtalya'nın Roma kentinde yapılacak Muay Thai Avrupa Şampiyonası için Türk milli takımı seçme niteliğini taşıyan karşılaşmalar sırasında, ring tahtalarının kırılması ve yerinden çıkması sıkıntı yarattı. Ring ortasının çökmesi ve maçlara sık sık ara verilmesi nedeniyle antrenörler isyan etti. Federasyon yetkilileri, müsabaka hakemleri ve antrenörler sporcularıyla birlikte ringin altına girip tamir ve onarıma katkı sağlarken, ringin üstünde de mücadeleler devam etti.

Trabzon bölgesi milli takım antrenörü Mustafa Durmuşoğlu, ''İşte amatör sporun sıkıntıları bunlar. Sadece 5 bin TL'ye yenilenebilecek bir ring ihmal veya parasızlıktan yenilenemiyor. Bu sporcuların arasından olimpiyata ve Avrupa şampiyonalarına sporcu çıkartacağız. Bir Türkiye şampiyonası ve milli takım seçmesi sırasında tahtaların yerinden çıkması şampiyon bir sporcunun her an sakatlanmasına ve ömür boyu sakat kalmasına neden olabilir, federasyona bu şikayetimizi ilettik' dedi.

Bu arada, tribündeki genç kadınların nefeslerini tutarak izledikleri ve kıran kırana geçen müsabakalar sırasında bazı sporcuların kanlar içerisinde kaldığı, bazılarının ise aldıkları darbeler sonucu dakikalarca yerden kalkamadıkları görüldü. Sağlık ekiplerinin müdahale ettiği sporcuların antrenörleri, hakemlerin maçı zamanında durdurmamaları nedeniyle sık sık tepkilerini dile getirdi. Zaman zaman tartışmalar nedeniyle karşılaşmalara ara verildi.

Muay Thai Türkiye Şampiyonası finalleri 17 Nisan Cumartesi akşamı antik tiyatroda yapılacak.