Mü Tıp Fakültesi Mezuniyet Töreni... - 2005-2006 Eğitim-öğretim Yılında Fakülteden Mezun Olmaya Hak Kazanan 100 Doktor, Törenle Diplomasını Aldı

Mü Tıp Fakültesi Mezuniyet Töreni... - 2005-2006 Eğitim-öğretim Yılında Fakülteden Mezun Olmaya Hak Kazanan 100 Doktor, Törenle Diplomasını Aldı

Marmara Üniversitesi (MÜ) Tıp Fakültesi'nden 2005-2006 eğitim-öğretim yılında mezun olmaya hak kazanan 100 doktor, törenle diplomalarını aldı.

Mü Tıp Fakültesi Mezuniyet Töreni... - 2005-2006 Eğitim-öğretim Yılında Fakülteden Mezun Olmaya Hak Kazanan 100 Doktor, Törenle Diplomasını Aldı

Marmara Üniversitesi ((MÜ) Tıp Fakültesi'nden 2005-2006 eğitim-öğretim yılında mezun olmaya hak kazanan 100 doktor, törenle diplomalarını aldı.

Levent'teki İş Sanat Kültür Merkezinde düzenlenen törende kep ve cüppeleriyle sahneye çıkan yeni mezunların kendilerine ayrılan yeri almalarının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı seslendirildi.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tolga Dağlı, yaptığı konuşmada, fakültenin, ilk mezunların verildiği 1989 yılından bu yana 1634 Türk ve 139 yabancı uyruklu hekim yetiştirdiğini, 18. dönem mezunları arasında da Yunanistan, Kenya, Tanzanya, Moğolistan ve Burma'dan 5 kişi bulunduğunu belirtti.

Dağlı, MÜ Tıp Fakültesinin, üniversite sınavlarında adayların ilk tercihi olduğunu, mezunlarının da son Tıpta Uzmanlık Sınavı'nda yüzde 45.7 yerleşen aday yüzdesiyle tüm tıp fakültesi mezunları arasında Türkiye genelinde 2. durumda bulunduğunu anlattı. Dağlı, eğitimdeki bu başarıların bilimsel araştırmalar alanında da tekrarlandığını, 2005 yılında MÜ adresli bilimsel yayınların yüzde 57.6'sının tıp fakültesi yayınlarından oluştuğunu bildirdi.

Prof. Dr. Tolga Dağlı, sorunların da bulunduğunu vurgulayarak, MÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesinin inşaatının yıllardır bitirilemediğini, öğrenci ve asistanların klinik eğitim, araştırma ve hasta bakım hizmetlerinin dar kapasiteli kiralık binalarda sürdürüldüğünü söyledi.

-''TALEBİMİZİN İKİ KATI ÖĞRENCİ ALMAYA ZORLANIYORUZ''-

Durum böyleyken talep ettikleri öğrenci sayısının 2 katının üstünde öğrenci almaya zorlandıklarını ifade eden Dağlı, bunun tıp eğitimini, dolayısıyla kaliteli sağlık hizmeti vermeye uygun bilgi, beceri ve tutumla donanmış kaliteli hekimler yetiştirilmesini olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Sağlık hizmetinin sadece hekim ile değil, fiziki altyapı ve ekibiyle düşünülmesi gerektiğini anlatan Dağlı, ''Genç hekim arkadaşlarım ülkemizin her noktasında hizmet için hazırdırlar. Onlar topluma kaliteli sağlık hizmeti vermek için yetiştiler. Ancak hizmet alanlarına mecburen değil, özendirici tedbirlerle gönüllü olarak gitmek istiyorlar'' diye konuştu.

Yeni mezunlara da seslenen Dağlı, şunları kaydetti:

''Sizleri sadece hekimlik yapan bireyler olarak yetiştirmeyi hedeflemedik. Ülkenizin kalkınmasına ve gelişmesine doğrudan katkıda bulunmanızı, çağdaş ülkelerin tıp bilimi düzeyine ulaşmak üzere yeniyi uygulamaktan öte, bilim ve teknoloji üretmenizi arzulayarak eğittik. Türkiye'nin aydınlanma ve çağdaşlaşması, cumhuriyetimizin temel kurumlarından olan üniversitelerimizin ve sizlerin yani üniversite gençliğinin başarısına bağlıdır. Eğitim ile kazandıklarınız, hiçbir talihsizliğin yok edemeyeceği, hiçbir düşmanın ve saldırının tahrip edemeyeceği, hiçbir despotun köle yapamayacağı bir güçtür.''

Dağlı, genç doktorlardan Atatürk ilkelerini rehber edinmelerini istedi.

Konuşmanın ardından mezunlar, Hekimlik Andı içti.

Fakülte birincisi Gülsen Özen, ikincisi Regayip Zehir, üçüncüsü Adem Binnetoğlu, dördüncüsü Elif Akın ve beşincisi Yaprak Rüstemoğlu'na diploma ve ödüllerinin verilmesinin ardından, Gülsen Özen mezuniyet kütüğüne anı plaketini çaktı. Törende daha sonra 100 genç hekime diplomaları sunuldu.

Törenin sonunda genç hekimler keplerini fırlatarak mezuniyetlerini kutladı.

Kaynak: AA