Mta Mağduru İşçilerin Grevi Sona Erdi

Mta Mağduru İşçilerin Grevi Sona Erdi

Maden Tetkik Arama (Mta) Van Bölge Müdürlüğü'nde 1999 Yılında İşten Çıkarıldıkları İçin Açlık Grevine Başlayan ve 31. Günlerine Giren Mta Mağduru İşçilerin Grevi Mutlu Sonla Noktalandı.

Mta Mağduru İşçilerin Grevi Sona Erdi

Maden Tetkik Arama (MTA) Van Bölge Müdürlüğü'nde 1999 yılında işten çıkarıldıkları için açlık grevine başlayan ve 31. günlerine giren MTA mağduru işçilerin grevi mutlu sonla noktalandı.

Van Belediye Başkanı Burhan Yenigün'ün, MTA mağduru işçilerin mağduriyetlerini gidermesi sözü vermesiyle açlık grevi son buldu. Van Sivil Toplum Örgütleri Dayanışma Kurulu (VSTÖDK) tarafından düzenlenen akşam yemeğinde bir araya gelen sivil toplum örgütleri ve MTA mağduru işçiler için açıklamalarda bulunan Van Genç İş Adamları Derneği Başkanı Kadri Salaz, başlatmış oldukları çalışma sonucunda grevin mutlu sonla bitmesinin kendilerini son derece mutlu kıldığını belirtti. Salaz, görüşmelerinde sunulan taleplere destek veren Başkan Yenigün'e VSTÖDK adına teşekkür etti.

Van Belediye Başkanı Burhan Yenigün de işçilerin kendi hükümetleri döneminde işten çıkarılmadığını, ama kendi hükümetlerinin bu insanlara çözüm bulacağını belirtti. İşçilerin gerekli evraklarının hazırlanmasıyla birlikte 11 Nisan 2007 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüşeceğini anlatan Yenigün, "Olayın çözüme kavuşturulması için Başbakanımızla görüşerek ilgili bakanlıkların olayı çözüme kavuşturması için konuşacağım. Herhangi bir sonuç çıkmadığı taktirde kendi imkanlarımla işçilerimizin sorununa çözüm bulacağım. Bunun sözünü veriyorum. VSTÖDK'un benimle yapmış olduğu görüşmede de bunun sözünü vermiştim ve bununla birlikte mağdur işçilerimiz 31 gün devam eden grevlerine son verdi. Bu bir insanlık görevidir. Sivil toplum örgütlerimizin birlik ve beraberliğinden doğan çalışma sonucunda grev mutlu sonla bitmiştir. Açlık grevi ilimiz için kötü bir görüntüydü. Bu şekilde il olarak gündeme gelmemiz doğru değildi" şeklinde konuştu.

MTA işçileri adına konuşan açlık grevi sözcüsü Orhan Koç da, Başkan Yenigün ve VSTÖDK'ın vermiş oldukları güvenceye dayanarak eylemlerine son verdiklerini belirtti. Verilen söze olan inançlarının tam olduğunu ifade eden Koç, "Başta Belediye Başkanımız Burhan Yenigün olmak üzere sivil toplum örgütleri, grevimiz boyunca bize yerlerini tahsis eden İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUM-DER) Van Şube Başkanlığı, siyasi partilere, eylemlerimizi halka duyuran basınımıza sonsuz teşekkür ediyoruz" dedi.

Yapılan konuşmanın ardından açlık grevine son veren işçiler, davetlilerle birlikte akşam yemeklerini yedi.

(SER-SER-NÇ-NÇ-Y)

Kaynak: İHA