Mta Genel Müdürü Üzer:

Mta Genel Müdürü Üzer:

Maden Tetkik ve Arama (Mta) Genel Müdürü Mehmet Üzer, Mta'nın Sanıldığı Gibi Maden İhalesi Yapmadığını ve Ruhsat Vermediğini Belirterek, "Bizim Gizli Maden Haritamız, Gizli Maden Raporumuz Yok, Mta'nın Hazırladığı Harita ve Raporları İsteyen Herkese Veriyoruz" Dedi.

Mta Genel Müdürü Üzer:

Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürü Mehmet Üzer, MTA'nın sanıldığı gibi maden ihalesi yapmadığını ve ruhsat vermediğini belirterek, "Bizim gizli maden haritamız, gizli maden raporumuz yok, MTA'nın hazırladığı harita ve raporları isteyen herkese veriyoruz" dedi.

MTA Genel Müdürü Mehmet Özer, son günlerde medyada yer alan maden ruhsatları ve haritalarına yönelik iddiaları yanıtlamak üzere bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Maden İşleri (MİGM) Genel Müdür Vekili Selahattin Erdoğan da hazır bulundu. MTA hakkında yeterli açıklıkta olmayan bazı bilgilerin medyada yer alması nedeniyle, konuya teknik açıdan açıklık getirmek amacıyla bu basın toplantısını düzenlediğini belirten Üzer, yargıya intikal eden ve yargısal süreci devam eden olay hakkında bir yorumda bulunmasının doğru olmadığını söyledi. Genel Müdürlük olarak olayların aydınlatılması için emniyet ve Adalet teşkilatının çalışmalarına destek verdiklerini ifade eden Üzer, MTA'nın görevleri ve son yıllardaki çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

MTA'nın alt yapı çalışmaları kapsamında çeşitli ölçeklerde jeolojik haritalar hazırladığını belirten Üzer, bilgi parası değil sadece fotokopi parasına bu haritaları maden sektörünün hizmetine sunduklarını söyledi. Bazı haritaları da zaten web sayfalarında yayınladıklarını ifade eden Üzer, "Bir kişi 5 lira da veremiyorum derse, arşivimize girip haritalara ve raporlara bakabilir" dedi.

MTA'nın amacının madenciliği geliştirmek ve hızlandırmak olduğunu kaydeden Üzer, örnek olarak eline aldığı 'Kırşehir Paftası'nı gösterdi. Bu harita ve raporu 7.5 YTL'ye ilgiliye verdiklerini belirten Üzer, MTA'dan Orman Genel Müdürlüğü, DSİ, GAP ve Tarım Bakanlıklarına da cüzi miktarlarla harita verdiklerini söyledi. "MTA'nın amacı para kazanmak değil, ülkemize para kazandırmaktır. MTA ticari bir kuruluş değil, Ar-Ge kuruluşu. Herkese de kapımız açık" diye konuştu.

"GİZLİ HARİTAMIZ YOK" Medyada yer alan 'gizli harita' ifadelerine de değinen Genel Müdür Üzer, 'gizli' ibareli haritaların Harita Genel Komutanlığı haritaları olduğunu söyledi. Üzerinde 'gizli' ibaresi bulunan haritayı basına gösteren Üzer, "Bu, topografik harita, topografik olarak gizli, maden yönünden değil. Bu madeni göstermiyor" dedi. Türkiye'de harita basım yetkisinin sadece Harita Genel Komutanlığı'na ait olduğunu bildiren Üzer, "Biz de haritaları oradan alırız ve üzerine jeolojisini giydiririz. Piyasaya sürülen raporuyla birlikte daha detay haritalar. Burada da gizli yazan. Neden gizli yazar? Topografik bilgiler olduğu için yazar. Bu topografik bilgileri, eş yükseltileri, koordinatları ortadan kaldırınca ortaya bu harita çıkar. Şehir planlamacıların, belediyelerin, Orman'ın kullandığı haritalar bu haritalardır. Bu haritalar gizli değildir. Millet okusun, aldanmasın diye biz bir okuluz, ihtisas kuruluşuyuz. Ülkemizdeki insanları da parasının yanlış yerlere gitmeye önlemeye çalışıyoruz" dedi. İnsanların aldatılabileceğini belirten Üzer, "Bunu dışında bizim gizli maden haritamız yok. Gizli maden raporumuz yok" dedi.

MTA'da bütün illerin maden haritası olduğunu ve bunların gizli olmadığını vurgulayan Üzer, tüm vatandaşların istediği ilin haritasını görebileceğini söyledi. MTA'nın ruhsatlarını diğer şahıslar ve kuruluşlar gibi MİGM'nden aldığını belirten Üzer, aramada eğer ekonomik bir değer elde edilirse, bir fizibilite raporu oluşturduklarını söyledi. Üzer, MTA'nın Maden Kanunu'na göre yüzde 1 oranında 'buluculuk hakkı' aldığını belirterek, bunun referans anlamında olduğunu ve amacın para kazanmak olmadığını söyledi.

MTA'nın raporlarının değiştirildiğine ilişkin bazı haberler olduğunu belirten Üzer, bunların 'kasıtlı' olduğuna inanmadığını, çünkü MTA'nın yeterince tanınmadığını söyledi. Arama sonrasında raporları MİGM'ne verdiklerini belirten Üzer, isteyenlerin MTA'nın maden sahaları ihaleye çıkılıyor dendiği zaman, gerekli bilgileri MİGM'ne verilen raporlardan ya da MTA'dan öğrenebildiklerini söyledi. Üzer, "MTA işletme yapan, ruhsat veren, ruhsat ihale eden bir kuruluş değildir. Raporları değiştirmek mümkün değil.

MTA yaz boyu hazırladığı raporları, kışın gelir konferans salonunda herkese açık şekilde sunar" dedi. Örnek olarak Biga Yarımadası ve Havran bölgesine ait haritaları ve raporları gösteren Üzer, "Bunlar gizli değil, açıktır. Herkes gelir, bilgi alır, Eğer saha ihaledeyse gelir raporlarını okur. Rezervler, sondajlar, analizlerin hepsi yer alır" dedi.

"MÜNFERİT OLAYLAR OLABİLİR" MTA'da bini mühendis olmak üzere, 3 bin civarında eleman çalıştığını bildiren Üzer, bu insanların görevlerine bağlı ve ülkesine hizmet aşkıyla çalışan kişiler olduğunu söyledi. Üzer, "Ancak az sayıda da olsa münferit yanlış yapanlar olabilmektedir. Bu takdirde bunların idari ve adli olarak cezalandırılmaları gayet doğal. Biz emniyet ve adalet teşkilatıyla birlikte çalışıyoruz. MTA dışında dönen bazı olaylar var. Ama biz onlardan da rahatsız olduğumuz için, içimizde çürük kişiler varsa bunun ortaya çıkmasını isteriz. MTA bunları hak eden bir kuruluş değil. Bu insanların biz de temizlenmesini isteriz. Dışarıda bazı işler yapıyor olabilirler. Özellikle madencilik camiasına yeni giren, fazla bilgisi olmayan, abartıya aldanan insanlarında önlenmesini bir defa daha dile getirmek istiyorum, basının yardımını istiyorum. MTA bu konuda bütün sektörümüze bilgi vermeye hazırdır. Dışarıdan yanlış bilgi veren, yanlış yaptıran insanlara kanmasınlar. Bize gelsinler" dedi.

İsteyen şirketlere MTA elemanlarının günlük 100 dolara danışmanlık hizmeti verdiğini ve rapor hazırladığını belirten Üzer, bu şirketlerin de madencilik alanında emin adımlarla yürüdüğünü söyledi. Üzer, "İçimizden birşey çıkabilir. Bizim dışımızda olan bazı ihalelerde konuşulan, yapılan şeyler bizi bağlamaz ama maalesef MTA'nın adı geçtiği için ve geçmişte o kişi burada çalışmış olması veya bir haritalı bir vatandaşımız bilmediği için el altından aldıysa. Zaten o konuya girmeyeceğimi söylemiştim" diye konuştu.

"BİZE GELENLER KURTULUYOR" Haberlere konu olar operasyon kapsamında MTA'dan biri daire başkanı, biri mühendis ve biri de harita mutemedi üç kişinin gözaltına alındığını bildiren Üzer, daire başkanı ve mühendisin serbest bırakıldıklarını söyledi. Üzer, konunun yargıda olduğunu ve en doğru kararın çıkacağına inandığını söyledi.

Daha sonra gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Üzer, bir gazetecinin 'rapor ve haritalar gizli değil diyorsunuz, birileri kandırıldı mı?' şeklindeki sorusu üzerine, Harita Genel Komutanlığı'nın bu topografik haritaların kimlere verileceği ve nasıl kullanılacağına yönelik bir yönetmeliği olduğunu söyledi. Bu haritaları diğer kamu kuruluşlarını da aldığını belirten Üzer, "Ayrıca, MİGM vasıtasıyla özel kişi ve kuruluşlar da alabilir. Yol, baraj yapanlar da alabilir. Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nden ruhsat alanlar bu gizli haritaları, kullanırken belli koşullara uymak şartıyla alabilirler. Madenciliğe yeni girenler bilmiyor olabilir, ki vardır. Madencilikte bazı abartmalar maalesef piyasada olabiliyor. Bu bizim dışımızda oluyor. Bize resmi olarak yetişenler kurtarıyor, yetişemeyen bazı insanlar da aldanıyor. Bize gelenler dört başı memur bilgilendiriliyor" dedi. Üzer, piyasadaki insanların dolandırılmaması için basından destek istediklerini belirterek, "MTA asla maden ihalesi yapmaz, ruhsat vermez" dedi. Üzer, ayrıca genel müdür yardımcısı Gürkan Tümay'ın görevden değişikliğinin de bu olaylarla ilgisi olmadığını söyledi.

Üzer, önemli bir maden bulunduğunda işlemlerin geciktirilerek özel sektör şirketlerine öncelik verildiği iddialarına ilişkin bir soruya ise, yılda 20 bin ruhsatın el değiştirdiğini söyledi. Ruhsatı almanın yetmediğini, sondaj yapmak gerektiğini belirten Üzer, MTA bir yerde ruhsat aldığında etrafının de hemen kapatıldığını söyledi. Bütün Türkiye'yi kapatma haklarının kanunen olmadığını da belirten Üzer, "Ben hakları gasp etmemek şartıyla herkesin ruhsatında istersem sondaj yapabilirim" dedi.

(MÜG-ÖK-Y)