Motosiklete 'Polis Otosu Çarptı' İddiası

Motosiklete 'Polis Otosu Çarptı' İddiası

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Motosiklete 'Polis Otosu Çarptı' İddiası

İzmir'in Urla İlçesi'nde, ehliyetsiz olduğu için polisten kaçan iki gencin bulunduğu motosiklet, iddiaya göre, takip sırasında polis otosunun çarpması üzerine 3 metre yükseklikten içi boş dereye uçtu.

İzmir'in Urla İlçesi'nde, ehliyetsiz olduğu için polisten kaçan iki gencin bulunduğu motosiklet, iddiaya göre, takip sırasında polis otosunun çarpması üzerine 3 metre yükseklikten içi boş dereye uçtu. Kazada yaralanan gençlerden durumu ağır olan Yavuz Kürşat Topbaş'ın amcası İbrahim Topbaş, "Yeğenim ölüm kalım mücadelesi veriyor. Emniyet yetkilileri başka bir aracın çarptığını söyledi. Yanında olan arkadaşı ise polis otosunun çarptığını ifade etti, şikayetçiyiz" dedi.

Olay, geçen cumartesi günü İskele Mahallesi Meraşal Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde meydana geldi. Eskiizmir'de oturan otomobil tamircisi Yavuz Kürşat Topbaş (16) ile bir kafede garsonluk yapan arkadaşı Salih Yavuzoğlu (17), plakasız motosiklet ile gezmek için Urla ilçesine gitti. İki arkadaş burada denize girip bir süre vakit geçirdi, ardından Topbaş'ın yönetimindeki motosikletle İzmir'e doğru yola çıktı.

Benzinleri azalan gençler yol üzerindeki bir akaryakıt istasyonuna girdi. Yakıt aldıktan sonra tekrar hareket eden gençleri gören polis, şüphe üzerine 'dur' ihtarında bulundu. Ehliyetiz olduğu için kaçmaya başladıkları ileri sürülen gençler ile polis arasında kovalamaca yaşandı. Kovalamaca anında, iddiaya göre arkadan gelen polis otosu, yanına yanaştığı motosiklete çarptı. İçi boş olan 3 metre derinliğindeki dere yatağına uçan motosikletteki iki arkadaş, yaralandı. Ambulansla Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılan gençler, tedaviye alındı. Hastaneye getirilirken kalbinin durduğu, yapılan müdahale ile tekrar çalıştırıldığı belirtilen Yavuz Kürşat Topbaş'ın durumunun ağır olduğu belirtildi.

'OLAYIN ASLINI HASTANEDE ÖĞRENDİK'

Kazanın kendilerine 15 saat sonra haber verildiğini öne süren gençlerin yakınlarından Topbaş'ın amcası İbrahim Topbaş, "Beyin kanaması geçirmiş, kalbi durmuş, hastanede çalıştırmışlar. Kaburgaları kırık ciğerlerine batıyormuş. Buna karşın kazanın nasıl olduğuna dair bilgi alamıyoruz. Hakkımızı aramaya çalışıyoruz ama bilgilendirilmiyoruz. Savcılığa gidip olayın aydınlatılması için başvuruda bulunacağız" dedi. Urla'da yaşayan İbrahim Topbaş şöyle devam etti:

"Polislerin bize anlattığı Kürşat'ın bir dere yatağında kaza yapmış olarak bulunduğu ve hastaneye kaldırıldığı. Dere yatağında, devriye gezen ekip tarafından bulunup ambulansla hastaneye kaldırılmış. Polis bize, Kürşat'ı birkaç saat önce kovaladıklarını söyledi. Sonradan başka bir araç çarpmış, ekipler de aracı bulmuş. Ancak hastanede, olayın çok farklı olduğunu öğrendik. Hastaneye geldiğimizde ise Kürşat ile aynı motosiklette bulunan Salih'ten ve kazayı görenlerden nasıl olduğunu öğrendik. Olayı görenler var ama, bazıları şahitlik yapmak istemiyor. Bu kaza güvenlik kameralarına yansımıştır, duyarlı vatandaşlardan yardım bekliyoruz. Burada bir can söz konusu."

'BİRİ YOĞUN BAKIMDA, BİRİ SAKAT KALABİLİR'

Her iki bacağı kırık olan oğlu ile konuştuğunu söyleyen Salih Yavuzoğlu'nun annesi Rahime Kurt (43) da, "Arabayla çarpmalarına gerek yoktu. Takip sonrasında da yakalayabilirlerdi. Bir kişi yoğun bakımda, benim oğlum da sakat kalabilir. İki bacağında da kemikleri kırılmış, kalça kemiği çatlamış. Beyininde hasar var" dedi.

Her iki gencin yakınları da savcılığa başvuracaklarını bealirtti

MOTOSİKLETTE ÇARPMA İZİ YOK

Ailelerin iddiası üzerine Urla İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde de soruşturma başlatıldı. Soruşturmada, ekip aracında bulunan GSP kayıtlarından, polislerin kaza anında bölgede bulunmadıkları saptandı. Ayrıca, polis aracıyla motosiklet üzerindeki araştırmalarda da, bir çarpma izinin bulunmadığının belirlendiği açıklandı. İddiayla ilgili idari ve adli soruşturmanın ise devam ettiği bildirildi. - İzmir

Motosiklete 'Polis Otosu Çarptı' İddiası
Motosiklete 'Polis Otosu Çarptı' İddiası
Motosiklete 'Polis Otosu Çarptı' İddiası
Motosiklete 'Polis Otosu Çarptı' İddiası

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title