Motosiklet ve Otomobil Sporlarında Şampiyonluk Kazanan Tek Pilot: John Surtess

Motosiklet ve Otomobil Sporlarında Şampiyonluk Kazanan Tek Pilot: John Surtess

Geçtiğimiz haftalarda hayatını kaybeden motorlu araç yarışlarının efsanevi ismi John Surtess, 11 Şubat 1934'te Tatsfield, Surrey'de hayata gözlerini açtı ve ne yazık ki genç yaşlarında başladığı kariyerini arkasında bırakarak geçtiğimiz haftalarda aramızdan ayrıldı.

Motosiklet ve Otomobil Sporlarında Şampiyonluk Kazanan Tek Pilot: John Surtess

Geçtiğimiz haftalarda hayatını kaybeden motorlu araç yarışlarının efsanevi ismi John Surtess, 11 Şubat 1934'te Tatsfield, Surrey'de hayata gözlerini açtı ve ne yazık ki genç yaşlarında başladığı kariyerini arkasında bırakarak geçtiğimiz haftalarda aramızdan ayrıldı.

İngiltere'nin küçük bir kasabasında dünyaya gelen John Surtees'i tüm bu efsane pilotlardan ayıran ve dünya üzerinde tek yapan özelliği ise motosiklet ve otomobil sporlarında şampiyonluk kazanan tek pilot unvanına sahip olması.

Geçimini motosiklet satarak geçiren bir ailenin tek çocuğu olan John Surtess'in motosiklet tutkusu, babasına ait olan motorun yan sepetinde, babasıyla birlikte gezilere çıkmasıyla başladı. Ailesine ait olan dükkanda zaman geçirmeye başlayarak motosiklet tutkusunun daha çok farkına varan Surtess, 1952'de motosiklet yarışına başladı. 1956'da ilk yarışmasını kazandı ve kazandığı 500cc Motosiklet Şampiyonası'na ek olarak, aynı başarıları 1958, 1959 ve 1960'da da tekrarladı.John Surtess motosiklet dünyasında elde ettiği bu başarıların ardından, 1960 yılında Formula 1'e geçti ve yeni bir kariyere de adım atmış oldu. 26 yaşında başladığı Formula 1 kariyerinde oldukça önemli başarılar elde eden ve sadece ikinci Formula 1 yarışında ikincilik elde etmeyi başaran İngiliz pilot, bu sayede gündemde büyük yankı uyandırmayı başardı. 61 ve 62 sezonlarını farklı takımlarda geçiren Surtees, kariyerinin dönüm noktasına 1963 yılında  Scuderia Ferrari ile anlaşmasıyla ulaştı ve bir sonraki sezon dünya şampiyonu oldu.

Bu şampiyonluğun ardından hem motosiklet, hem de Formula şampiyonluğu elde eden başarılı pilot, bu sayede tarihe adını yazdırmayı başardı. Kendisi gibi oğlu da pilot olan John Surtess oğlu Henry Surtees'i, Formula 2'de Renault ve BMW gibi takımlarda önemli başarılar elde ettikten sonra Temmuz 2009'da yarışta gerçekleşen bir kaza sonucu kaybetti.Yaşadığı bütün bu olumlu ve olumsuz olayların ardından, Formula 1'deki Sürücüler Şampiyonası'nı ve motosiklet yarışında en üst seviyedeki 500cc Motosiklet Şampiyonası'nı kazanan tek kişi olma unvanına sahip John Surtess, 10 Mart 2017'de hayatını kaybetti.

Kaynak: Ontrava.com