Moskovalı Üniversite Öğrencileri Uyuşturucu Testinden Geçirilecek

Moskovalı Üniversite Öğrencileri Uyuşturucu Testinden Geçirilecek

Moskova Belediyesi ve Uyuşturucuya Karşı Federal Mücadele Komitesi'nin Ortak Teşebbüsüyle, 2008 Yılında Başkent Üniversitelerinde Öğrencilerin Uyuşturucu Testinden Geçirileceği Bildirildi.

Moskovalı Üniversite Öğrencileri Uyuşturucu Testinden Geçirilecek

Moskova Belediyesi ve Uyuşturucuya Karşı Federal Mücadele Komitesi'nin ortak teşebbüsüyle, 2008 yılında başkent üniversitelerinde öğrencilerin uyuşturucu testinden geçirileceği bildirildi.

Rusya'nın başkenti Moskova'da uyuşturucu kullanımının özellikle gençler arasında son yıllarda hızla yayılması, ilgili devlet kurumlarını daha sert önlemler almaya yöneltti. Gelecek yıl ilgili yasanın kabul edilmesiyle yürürlüğe girecek uyuşturucu testi uygulamasına başkentte faaliyet gösteren tüm devlet ve özel üniversite öğrencilerinin tabi tutulacağı bildirildi. Pilot uygulama olarak Moskova Teknik Üniversitesi'nde başlatılan uyuşturucu testinden her yıl yaklaşık 2 bin üniversitelinin geçirildiği

belirtildi.

Uyuşturucu tüccarlarına karşı cezaların daha da sertleştirilmesini öneren Moskova Belediye Başkanı Yuriy Lujkov ise, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Moskova'da uyuşturucu ticaretinin her geçen yıl genişlediğine dikkat çekerken, mevcut durumun yürürlükteki cezaların yeterli derecede caydırıcı olmamasından kaynaklandığını savundu.

Bu arada resmi istatistiklere göre 30 bin uyuşturucu bağımlısı kayda alınan Moskova'da, gerçek sayının ise bu rakamın oldukça üstünde olduğu tahmin ediliyor.

(AK-OYK-OYK-CC-D)

Kaynak: İHA