Moskova: Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un Açıklamaları

Moskova: Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un Açıklamaları

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı Ülkelerinin Rusya'ya Karşı Önyargılı Davrandıklarını Söyledi.

Moskova: Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un Açıklamaları

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, batı ülkelerinin Rusya'ya karşı önyargılı davrandıklarını söyledi.

Bugün düzenlediği yıllık geleneksel basın toplantısında Rusya'nın 2006 yılındaki dış politikasını değerlendiren Lavrov, Rusya'nın son yıllarda her alanda olduğu gibi dış politikada da ağırlığını ortaya koyduğunu ve çok aktif bir dış politika izlediğini belirtirken, "Rusya çok açık bir dış politika izlemektedir. Güçlü ve kendine güvenen bir Rusya'dan tüm dünya kazançlı çıkar" dedi. Rusya'nın aniden bu şekilde güçlenerek dünya politikasında daha aktif rol oynamaya başlamasının bazı batılı devletleri rahatsız ettiğini söyleyen Lavrov, "Rakipçilik zihniyetten kaynaklanıyor olsa gerek, batılı bazı ülkeler Rusya'ya karşı çok önyargılı davranmaktalar. Özellikle Londra'da öldürülen eski istihbarat görevlisi Aleksandr Litvinenko olayı bunu bir kez daha açıkça ortaya koydu" dedi.

Konuşması sırasında Ortadoğu gerginliğine de değinen Lavrov, Filistin'deki durumun Rusya tarafından büyük endişeyle izlendiğini belirtirken, "Filistin'de toplumun parçalanmasına izin verilmemeli. Biran öce ulusal birlik hükümetinin kurulmasına çalışılmalı" dedi. Rusya'nın Filistin ve İsrail liderlerinin bir araya gelmesine çok önem verdiğini kaydeden Lavrov, "Eğer Olmert ve Abbas, herhangi bir önkoşul ileri sürmeden bir araya gelmeyi kabul ederse, Rusya bu görüşmenin yapılmasına her türlü katkıda bulunmaya hazırdır" diye konuştu.

Rusya'nın Lübnan ve Suriye ilişkilerinde arabulucu rolü oynamak gibi bir planı olmadığını da ifade eden Lavrov, bu alanda Arap Birliği'nin çalışmalarının yeterli olabileceğini kaydetti. Konuşması sırasında ayrıca Libya'nın 5 Bulgar hemşire ve Filistinli bir doktoru ölüme mahkum etmesini de değerlendiren Lavrov, "Bunun son derece zalimce olduğunu ve farklı etmenleri göz önünde bulundurmadığını düşünenlere katılıyorum" diye konuştu.

Lavrov ayrıca, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin, nükleer programını askıya almamasından dolayı İran'a yaptırım öngören karar taslağına da değinerek, taslaktaki İranlı yetkililere seyahat engeli getirilmesi maddesine karşı çıktı. Lavrov, İran'ın nükleer programına bağlı olarak belli İranlı yetkililere yönelik böyle bir seyahat yasağının karar taslağında bir 'ceza maddesi' oluşturacağını vurguladı. Uluslararası sorunların güç yoluyla çözülmesine karşı olduklarını vurgulayan Lavrov, bazı büyük devletlerin sorunları tek başına güç kullanarak çözme girişimlerinin çok sayıda can kaybına yol açtığını ileri sürdü. Lavrov, "Maalesef dünya hızla silahlanmaya devam ediyor. Bazı ülkeler silahlanma yarışını kazanmak için nükleer silahlara sahip olma çabasında. Bu süreç Rusya'yı ciddi şekilde endişelendirmektedir" şeklinde konuştu.