Moskova: Papa'nın İslam'a Hakaret Etmesi

Moskova: Papa'nın İslam'a Hakaret Etmesi

Tüm Dünyada Müslümanlar'ın Büyük Tepkisine Neden Olan Papa 16. Benedict'in Hz. Muhammed ve İslam'a Yönelik Kullandığı İfadeler, Rusya Müftülüğü Tarafından da Eleştirildi. Rusya Müftülüğü Avrupa Bölgesi Yönetimi Başkanı Damir Gizatullin, Papa'nın Tüm Müslümanlar'dan Özür Dilemesini Beklediklerini Söyledi.

Moskova: Papa'nın İslam'a Hakaret Etmesi

Tüm dünyada Müslümanlar'ın büyük tepkisine neden olan Papa 16. Benedict'in Hz. Muhammed ve İslam'a yönelik kullandığı ifadeler, Rusya Müftülüğü tarafından da eleştirildi. Rusya Müftülüğü Avrupa Bölgesi Yönetimi Başkanı Damir Gizatullin, Papa'nın tüm Müslümanlar'dan özür dilemesini beklediklerini söyledi.

Papa'nın İslam hakkındaki sözlerinin sadece İslam dünyasınca değil, diğer inanç mensupları tarafından da olumsuz karşılandığını belirten Damir Gizatullin, "Rusya Müslümanları bu açıklamayı şiddetle kınamaktadır" dedi. Papa'nın sözlerini herhangi bir şekilde taşkınlık yapmadan kınadıklarını kaydeden Müftü Yardımcısı, "Fakat Papa 16. Benedict'in sözleri sonrasında dünyada oluşan gerginliğin yatışması için yine 16. Benedict'in bizzat özür dilemesinin de şart olduğu görüşündeyiz. Peygamberler arasında Muhammed (S.A.V) kadar bu göreve daha layık hiç kimsenin bulunmadığını, Hıristiyan tarihçiler dahil herkes kabul etmektedir. Rusya Federasyonu'nda yüzyıllardan beri Müslüman, Hıristiyan, Musevi ve Budistler yan yana, barış içinde yaşayagelmişler ve hiçbir zaman aralarında bir gerginlik yaşanmamıştır. Hangi dinden olursa olsun tüm liderlerin kendi beyanlarında barış ve huzuru bozmamak için çok dikkatli olmaları gerekiyor. Biz kavga ve kargaşa istemiyoruz. Biz yüzyıllardan beri bu topraklarda yaşıyoruz. Neyin söylenip neyin söylenmeyeceğini de çok iyi bilmekteyiz. Papa'nın bu sözlerinin dinler arasında karşılıklı hakaretleşmelere neden olabileceğini düşünmekteyiz. Buna karşıyız. Çünkü Rusya Müslümanları, sadece ve sadece barış ortamının geleceği muhafaza edeceğinin bilincindedir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA