Moskova: Ortadoğu'daki Savaş Gerginliği

Moskova: Ortadoğu'daki Savaş Gerginliği

Rusya'nın önde gelen sol partileriyle Moskova'da yaşayan Lübnanlı ve Filistinli Müslümanlar, İsrail'in Lübnan'da başlattığı katliamı protesto etti.

Moskova: Ortadoğu'daki Savaş Gerginliği

Rusya'nın önde gelen sol partileriyle Moskova'da yaşayan Lübnanlı ve Filistinli Müslümanlar, İsrail'in Lübnan'da başlattığı katliamı protesto etti.

Akşam saatlerinde Rusya'nın başkenti Moskova'daki İsrail Büyükelçiliği karşısında toplanan yüzlerce sol görüşlü vatandaş, İsrail ve ABD aleyhinde çeşitli sloganlar attı. Çoğunluğu Rusya Komünist Partisi taraftarlarından oluşan göstericiler, eylem boyunca 'İsrail terörist', 'Bush terörist', 'Yaşasın Hizbullah', 'İsrail Lübnan'dan defol' gibi sloganlar atarken, bazı eylemcilerin Hizbullah lideri Hasan Nasrallah ve İsrail bombardımanına hedef olan çocukların fotoğraflarını taşımaları dikkat çekti. Göstericilerden Natalya Strijak adlı vatandaş, "İsrail devleti iğrenç ideolojisini gerçekleştirmek uğruna tüm dünyanın istikrarını bozuyor. İsrail sadece Arapların değil, aynı zamanda Rus milletinin de düşmanıdır. Bu insanlık düşmanı devlete karşı milletlerarası dayanışmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç var" dedi.

Moskova'da yaşayan Lübnanlı doktor Resad Uslihad ise, "Bu savaş son savaşımızdır. Güney Lübnan İsrail'e mezar olacak. Bu alçak düşmanı yer yüzünden silme zamanı geldi. Nasrallah bizim milli kahramanımız ve önderimizdir. Kendisi için dua ediyoruz" diye konuştu.

Eylemcilerden Vera Dobrıninskaya, "Biz savaşa karşıyız. İsrail ve ABD ise dünyanın bir numaralı teröristleri. Bunları durdurmak zorundayız" şeklinde konuşurken, Svetlana Karganova isimli protestocu da, "Tüm bu olayların bir numaralı sorumlusu ABD'dir. Yugoslavya'da da aynı senaryoyu yaşadık. Dünya kamuoyunun İsrail saldırılarına dur demesi lazım" dedi.

Eyleme destek veren 'Avangart Gençlik Örgütü' lideri Sergey Ugartsov ise, "Olayların sorumlusu İsrail'dir. Rus gençliği olarak İsrail saldırılarını kınıyoruz. İsrail bombardımanlarına hedef olan masum insanları desteklemek bir insanlık görevidir. Lübnan halkı ve Hizbullah'ın yanındayız. İsrail faşist devletidir" şeklinde konuştu. Göstericiler, İsrail elçiliği önünde yaklaşık 2 saate kadar slogan attıktan sonra gruplar halinde dağılırken, eylem sırasında yoğun güvenlik önlemleri alan Moskova polisinin, eylemcileri Büyükelçilik karşısında trafiği aksatmaması için uyardığı görüldü.

Kaynak: İHA