Moskova: Litvinenko'nun Ölümü

Moskova: Litvinenko'nun Ölümü

Rusya Başsavcısı Yuriy Çayka, Litvinenko Cinayeti Çerçevesinde Rusya'da Yapılacak Tüm Soruşturmaların İngiliz Uzmanlarca Değil, Rus Savcıları Tarafından Gerçekleştirileceğini Açıkladı.

Moskova: Litvinenko'nun Ölümü

Rusya Başsavcısı Yuriy Çayka, Litvinenko cinayeti çerçevesinde Rusya'da yapılacak tüm soruşturmaların İngiliz uzmanlarca değil, Rus savcıları tarafından gerçekleştirileceğini açıkladı.

Londra'da zehirlendirilerek öldürülen eski Rus ajanı Aleksandır Litvinenko'nun katillerinin yakalanması için İngiliz polisine her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını kaydeden Başsavcı Yuriy Çayka, olayın açığa çıkması için Moskova'ya gelen İngiliz uzmanlarına, bazı kişilerin Rus savcılarca sorgulanması sürecine gözlemci sıfatıyla katılmalarına izin vereceklerini söyledi. İngiliz uzmanların Rusya'da kimlerin sorgulanmasını istedikleri sorusunu yanıtsız bırakan Yuriy Çayka, Litvinenko'nun ölümüne neden olan polonyum 210 maddesinin Rusya'dan kaçak yolla İngiltere'ye götürüldüğü iddialarının da asılsız olduğunu söyledi. Rusya'da polonyum 210 maddesini yasadışı şekilde edinmenin imkansız olduğunu vurgulayan Çayka, "Bu maddenin İngiltere'de de hazırlanabileceği ve kaçak yolla bazı suç örgütlerinin eline geçebileceği ihtimali gözardı edilmemeli" dedi.

Moskova'da öldürülen muhalif gazeteci Anna Politkovskaya davasına da değinen Çayka, bu olayla ilgili faillerin yakalanması için çok iyi perspektifler bulunduğunu belirtirek, "Fakat kamuoyunda çok büyük yankı uyandıran cinayetlerin sonuçlanması bazen 2-3 yıl gibi uzun bir zaman alabilmektedir. Bu nedenle kamuoyunu biraz daha temkinli olmaya çağırıyorm" dedi.

2000 yılında İngiltere'ye sığınan ve bu yılın Ekim ayında İngiliz vatandaşlığına kabul edilen, Rus askerlerinin Çeçenistan'daki katlimanına karşı yaptığı sert eleştiriler ile dikkat çeken Alexander Litvinenko, Londra'da polonyum 210 radyoaktif maddesiyle zehirlenerek öldürülmüştü.