Moskova: İsrail Başbakanı Olmert'in Moskova Ziyareti

Moskova: İsrail Başbakanı Olmert'in Moskova Ziyareti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ortadoğu Sorununun Çözümü İçin İsrail ve Filistin'i Aşırılıktan Kaçmaya, Temkinli Olmaya ve Daha Fazla Sorumluluk Hissetmeye Çağırdı.

Moskova: İsrail Başbakanı Olmert'in Moskova Ziyareti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ortadoğu sorununun çözümü için İsrail ve Filistin'i aşırılıktan kaçmaya, temkinli olmaya ve daha fazla sorumluluk hissetmeye çağırdı.

Bugün İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Kremlin'de biraraya gelen Rusya Devlet Başkanı Putin, görüşme sonunda İsrailli misafirle birlikte düzenlediği basın toplantısında görüşme sonuçlarından memnun kaldığını söyledi. İsrail'in eski Başbakanı Ariel Şaron'un görevi boyunca yaptığı çalışmalarından memnuniyetle bahseden Putin, "Şaron'un mirasçısı Olmert ile yaptığım görüşmeyi çok iyi değerlendiriyorum" dedi.

Bugünkü görüşmenin İsrail ile Rusya arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 15. yıldönümüne denk gelmesi dolayısıyla ayrı bir anlam ifade ettiğini de kaydeden Putin, "Bu 15 yıl içinde ülkelerimiz arasındaki ilişkiler ister siyaset, ister ekonomi, ister kültür ve isterse de insani ilişkiler alanında olsun her geçen yıl hızla gelişti. İsrail yönetiminin bundan sonra da Şaron'un teşebbüsüyle başlatılan bu süreci devam ettireceğine inanıyorum" diye konuştu.

İsrail Başbakanı Olmert ise, konuşmasında İsrail'in Rusya ile ilişkilere büyük önem verdiğini belirtirken, "Rusya liderinin İsrail'in güvenlik sorunlarına anlayış göstermesini takdir ediyoruz" şeklinde konuştu.

Putin ile görüşmesi sırasında özellikle İran'ın nükleer programı nedeniyle İsrail'in duyduğu güvenlik endişesini dile getirdiğini kaydeden Olmert, "Bu görüşümüzden sonra Rusya'nın bu konuda daha duyarlı olacağını ümit ediyorum" diye konuştu.

Filistin Lideri Mahmud Abbas ile biran önce görüşmek istediğini de ifade eden Olmert, Ortadoğu barışı için İsrail'in bir devlet olarak şartsız tanınması gerektiğini vurgularken, Hamas tarafından rehin alınan İsrail askerlerinin serbest bırakılması için Rusya'nın da desteğine ihtiyaçları olduğunu söyledi.