Moskova: Iraklı Sanatçıların Yaşadıkları Zorluklar, Moskova'da Tartışıldı

Moskova: Iraklı Sanatçıların Yaşadıkları Zorluklar, Moskova'da Tartışıldı

Irak'taki Sanatçıların Yaşadıkları Zorluklar, Iraklı Sanatçıların Katılımıyla Rusya'nın Başkenti Moskova'da Düzenlenen "Savaş Altında İnleyen Irak'ta Sanat" Adlı Konferansta Dile Getirildi.

Moskova: Iraklı Sanatçıların Yaşadıkları Zorluklar, Moskova'da Tartışıldı

Irak'taki sanatçıların yaşadıkları zorluklar, Iraklı sanatçıların katılımıyla Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen "Savaş Altında İnleyen Irak'ta Sanat" adlı konferansta dile getirildi.

Irak'ın ünlü ressamı Hüseyin El Cumaa'nın katılımıyla Moskova'daki Rian Haber Ajansı'nda düzenlenen "Savaş Altında İnleyen Irak'ta Sanat" adlı basın toplantısında, Iraklı sanat adamlarının ABD işgali altındaki ülkede yaşadıkları zorluklar dile getirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Irak Kültür Derneği Başkanı Salyam Musafir, Saddam döneminde olduğu gibi Saddam rejimi sonrasında da Iraklı ressam ve sanatçıların çok zor koşullar altında mücadele ettiklerini belirterek, "ABD'nin Irak'taki işgal kuvvetleri, döktükleri kan içinde boğulacak" dedi. Rusya Arkeoloji Enstitüsü uzmanlarından Valeriy Gulyayev ise, uzun yıllar Irak'ta yaptığı araştırmalara değinerek, "'Irak kültürü veya Irak'a ait tarihi eserler zarar gördü' deyip geçmeyelim. Bu eserler sadece Irak'ı değil, tüm insanlık tarihini yakından ilgilendirmektedir. Irak'ta kültür ve tarihi eserlere verilen zararlar, bilinçli ve organize şekilde yapılmaktadır" diye konuştu.

ABD güçlerinin Bağdat'ı işgali sırasında başkent müzesinin yağmalanması olayına bizzat tanık olduğunu ifade eden ressam Cumaa ise, Irak'ın kültür, sanat ve tarihine vurulan zararların aslında tüm insanlık için büyük bir kayıp olduğunu vurguladı ve Rus kamuoyunu da bu konuda daha duyarlı olmaya çağırdı. Bağdat Müzesi'nin yağmalanması olayını anlatırken gözyaşlarını güçlükle tutan El Cumaa, "ABD kuvvetleri neden müzenin yağmalanmasına göz yumdu? Bunun kesinlikle bir tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Zira müzeyi ilk yağmalayan grupların profesyonellerden oluşması çok ilginç. Olayı maskelemek amacıyla daha sonra müzeye halk kitlesinin girmesine izin verilmiş" dedi. Saddam Hüseyin rejimi gibi ABD işgalinin de geçici olduğunu vurgulayan El Cumaa, "Tüm zorluklara rağmen ressamlık mesleğinin şerefini koruyan Iraklı sanatçılar, Irak kültürünün silinmesine müsaade etmeyecek" diye konuştu.

Irak'ta bazı sözde ressamların para karşılığında iktidar için çalıştıklarını da ileri süren El Cumaa, "Bu insanların ressamlıkla bir alakası yok. Gerçek ressam, eserlerinde halkın duygularını ve acılarını paylaşmak zorundadır" ifadelerini kullandı.

Bu arada toplantı salonunda ressam Hüseyin El Cumaa'ya ait bazı resimler de, basın mensuplarının izlenimine sunuldu.