Moskova'dan İsrail'e Güvenlik Güvencesi

Moskova'dan İsrail'e Güvenlik Güvencesi

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, İsrail'in Güvenliğine Yönelik Tehdit Oluşturulmaması Konusunda Rusya'dan Güvence Aldığını Söyledi.

Moskova'dan İsrail'e Güvenlik Güvencesi

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, İsrail'in güvenliğine yönelik tehdit oluşturulmaması konusunda Rusya'dan güvence aldığını söyledi.

Olmert, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Silah satışı veya silah satışı olasılıklarını ele aldık'' diye konuştu.

İsim vermeden İran ve Suriye'ye silah satışına atıfta bulunan Olmert, ''Görüşmelerinde Rus hükümetinin üst düzey yönetiminin, İsrail'in pozisyonunu ve bu tip satışların bölgedeki istikrar üzerindeki sonuçlarını anladığı duygusunu edindik'' dedi.

Rusya ile stratejik diyaloğu artırma konusunda anlaştıklarını ifade eden Olmert, bu diyalog çerçevesinde ''İran ve Suriye'deki İsrail düşmanlarına'' silah satışı konusundaki kaygılarının ele alınacağını söyledi.

Olmert, Medvedev'in bu konuda İsrail'e somut bir öneride bulunup bulunmadığı konusunda ise bir bilgi vermedi.

Medvedev'in ''nükleer güce sahip bir İran'a karşı olduğunu'' ve İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın İsrail'e karşı söylemini de ''sert bir şekilde eleştirdiğini'' kaydeden Olmert, ''Medvedev, hiç bir koşulda ve asla İsrail'in güvenliğine zarar vermeyen Rus politikasının bundan sonra da devam edeceğini söyledi'' ifadelerini kullandı.

Olmert bir gazetecinin sorusu üzerine Medvedev ile Gürcistan konusunu da ele aldıklarını belirterek, Rus liderin İsrail'in Kafkaslardaki kriz sırasında gösterdiği ''dikkatli ve sorumlu'' politikayı takdir ettiğini söyledi.

Görüşmeden sonra Kremlin'den yapılan açıklamada, Medvedev'in iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğine dikkat çektiği belirterek, bunun gelecekte daha da geliştirilmesini ümit ettiği kaydedildi.

Analistler, ' 'Moskova'nın da, hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle istifa eden, ancak halen görevini sürdüren Olmert'in 'topal ördek' pozisyonunun farkında olduğunu'' belirterek, Medvedev'in bu yüzden görüşmeden sonra Olmert ile ortak basın toplantısı düzenlemediğini, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in de bu yüzden kendisiyle görüşmediğine dikkat çektiler.