Moskova'da Ki Etnik Çetelerin "Suç Haritası" Çıkarıldı

Moskova'da Ki Etnik Çetelerin "Suç Haritası" Çıkarıldı

Rusya'nın Başkenti Moskova'da Faaliyet Gösteren Etnik Organize Suç Çetelerinin "Haritası" Çıkarıldı. Bu Haritaya Göre Tacik ve Ermeni Çeteler Eroin İşine Bakarken, İnguş Kökenli Çeteler İse Araba Hırsızlığı Yapıyor.

Moskova'da Ki Etnik Çetelerin

Rusya'nın başkenti Moskova'da faaliyet gösteren etnik organize suç çetelerinin "haritası" çıkarıldı. Bu haritaya göre Tacik ve Ermeni çeteler eroin işine bakarken, İnguş kökenli çeteler ise araba hırsızlığı yapıyor.

Moskova Emniyet Müdür Birinci Yardımcısı Aleksandr İvanov, başkentteki etnik organize çetelerinin faaliyetini anlattı. İvanov, "Moskova'da faaliyet gösteren etnik organize suç çeteleri bazı özelliklere sahip. Örneğin, pahalı arabaların hırsızlığıyla ilgili suçları İnguşetya kökenli vatandaşlar yapıyor. Eroin ticareti Tacik ve Ermeni suç çetelerine ait. Diğer uyuşturucu satışını Moldova ve Ukrayna kökenli çeteler yapıyor. Gürcü etnik çetelerinin faaliyeti ise çok boyutlu. En başlıcası da daire ve araba hırsızlığı." dedi.

Moskova Emniyet Müdür Birinci Yardımcısı, son zamanlarda başkentte insan ticaretiyle ilgili suçların arttığına da dikkat çekti. 2009 yılında insan ticaretiyle ilgili 17 vakayı ortaya çıkardıklarını anlatan İvanov, "Bu 2008 yılına göre dokuz vaka daha fazla." dedi.

İvanov, Moskova'da Gürcü mafya babalarının arttığını da sözlerine ekledi. İvanov, "2009 yılında genel olarak 21 mafya babası hakkında soruşturma başlatıldı. 2008 yılında ise bu rakam 14 idi." diye konuştu. (CİHAN)