Moskova'da Aşırı Sıcaklar Bunalttı

Moskova'da Aşırı Sıcaklar Bunalttı

Rusya'nın Başkenti Moskova, Tarihinin En Sıcak Ağustos Ayını Yaşıyor.

Moskova'da Aşırı Sıcaklar Bunalttı

Rusya'nın başkenti Moskova, tarihinin en sıcak Ağustos ayını yaşıyor.

Dün 32 derece ile tarihinin en sıcak Ağustos rekorunu kıran Moskova'da bugün termometrelerin 34 dereceyi göstermesi meteoroloji uzmanlarını bile şaşırttı. Tarihinde daha önce 1935, 1951 ve 1954 yıllarının Ağustos ayı ortalarında benzeri sıcaklık yaşayan Moskova'da anormal hava sıcaklığından bunalan vatandaşlar çareyi süs havuzlarında serinlenmekte buldu. Zafer Parkı'ndaki süs havuzlarına serinlenmek için giren Moskovalı gençler, Antalya keyfini Moskova'nın merkezinde çıkardı. Arkadaşı Tanya ile

serinlenmek için havuza gelen Kseniya Medvedkina isimli genç kız, "Moskova'da hava sıcaklığının mevsim normallerinin 5 derece üstüne çıkması çok iyi oldu. Arkadaşımla burada suya girmeyi düşünüyoruz. Zaten polisimiz de anormal sıcaklıkları dikkate alarak bunu engellemiyor. Gördüğünüz gibi havuzlar harika. Yabancı turistleri de bizim havuzlara bekleriz" dedi.

Dimitriy Tonidze isimli genç ise, "Moskova'da böyle bir sıcaklığı hiç hatırlamıyorum. Hele hele Ağustos ayı ortasında böyle bir sıcaklık çok anormal. Su havuzları sayesinde bu sıcaklarda biraz serinleme imkanı buluyoruz. Böyle sıcaktan korunmak için en güzel yer de burası" diye konuştu.

Sergey Pilonov isimli vatandaş da, "Ben bu sıcaklıkları normal karşılıyorum. Yaz mevsimi böyle olmalı. Bu sabah torunumla Moskova nehrini gemiyle dolaştım. Şimdi ise havuz kenarında dinleniyoruz. Aynen böyle devam etmesini arzu ederim" şeklinde konuştu.

Meteoroloji uzmanları, Moskova'daki anormal sıcaklıkların hafta sonuna dek devam edeceğini açıkladı.

(AK-OYK-OYK-ÖZ-D)

Kaynak: İHA