Moskova: BM Güvenlik Konseyi Toplantısı İptal Edildi

Moskova: BM Güvenlik Konseyi Toplantısı İptal Edildi

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi 5 Daimi Üyesi ve Almanya'nın, Önümüzdeki Hafta Başında, İran'ın Nükleer Programıyla İlgili BM Yaptırım Kararı Üzerinde Tartışılması Planlanan Toplantının İptal Edildiği Açıklandı.

Moskova: BM Güvenlik Konseyi Toplantısı İptal Edildi

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi 5 daimi üyesi ve Almanya'nın, önümüzdeki hafta başında, İran'ın nükleer programıyla ilgili BM yaptırım kararı üzerinde tartışılması planlanan toplantının iptal edildiği açıklandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ABD, Fransa, İngiltere, Çin ve Rusya ile birlikte Almanya arasında İran'ın nükleer programıyla ilgili yapılması planlanan toplantının iptal edildiğini söyledi. Toplantıda nükleer programını askıya almayı reddeden İran'a yaptırım uygulanmasının görüşüleceği biliniyordu. ABD, İngiltere ve Fransa İran'a sert yaptırımlar uygulanmasını isterken, Rusya ile Çin ise sorunun diplomatik yoldan çözülmesi konusunda ısrar etmekte. Rusya haber ajansları, toplantının iptal edilmesinin, bazı katılımcıların bu işin devam etmesinden kaçınması olarak verdi.

Kaynak: İHA