Moskova: ABD Eski Başkanı Gerard Ford'un Ölümü

Moskova: ABD Eski Başkanı Gerard Ford'un Ölümü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Bugün Hayatını Kaybeden ABD Eski Başkanı Gerald Ford'un, Başkanlık Yaptığı Dönemde Sovyetler Birliği-abd İlişkilerinin Güçlendirilmesinde Önemli Bir Yeri Olduğunu Bildirdi.

Moskova: ABD Eski Başkanı Gerard Ford'un Ölümü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün hayatını kaybeden ABD eski Başkanı Gerald Ford'un, başkanlık yaptığı dönemde Sovyetler Birliği-ABD ilişkilerinin güçlendirilmesinde önemli bir yeri olduğunu bildirdi.

ABD eski başkanlarından Ford'un ölümü üzerine Başkan George W. Bush'a taziye mektubu gönderen Rusya Devlet Başkanı Putin, Ford'un ABD-Rusya ilişkilerinde önemli yeri olan bir devlet adamı olduğunu ifade etti. Putin mektubunda, "Ford'u, her zaman önemli bir siyasi kişilik olarak hatırlayacağız. Washington ve Moskova arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde Başkan Ford'un kişisel bir önemi vardır" ifadelerini kaydetti.

Salı günü hayatını kaybeden Gerald Ford, soğuk savaş döneminde ABD Başkanı olarak görev yaptığı süre içerisinde Sovyetler Birliği lideri Leonid Brezhnev ile iki ülke arasında iyi ilişkiler kurulmasını sağlamıştı.