Mortgage Genel Kurul Gündeminde

Mortgage Genel Kurul Gündeminde

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmayı Kolaylaştıran Konut Finansmanı Sistemine İlişkin Çeşitli Yasalarda Değişiklik Yapan Yasa Tasarısı'nın (Mortgage) Görüşmelerine Başlandı.

Mortgage Genel Kurul Gündeminde

Kira öder gibi ev sahibi olmayı kolaylaştıran Konut Finansmanı Sistemine İlişkin Çeşitli Yasalarda Değişiklik Yapan Yasa Tasarısı'nın (Mortgage) görüşmelerine başlandı.

TBMM Genel Kurulu'nda görüşmelerine başlanan ve geneli üzerindeki görüşmeleri tamamlanan 44 maddelik yasa tasarısı, iki bölüm halinde temel yasa olarak görüşülecek. Tasarının Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmelerinde maddi olanağı kısıtlı ve ilk kez konut sahibi olacak vatandaşlara avantaj sağlayacak vergi teşviği nedeniyle hükümet içinde görüş ayrılıkları yaşanmıştı.

DAR GELİRLİNİN BU FAİZLE EV ALMASI ZOR

Tasarının geneli üzerinde CHP Grubu adına söz alan Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, ipotekli konut kredisinin, sistemde olan bir uygulama olduğunu dile getirdi. Tasarının basında "dar gelirliye umut" şeklinde yansıtıldığına dikkat çeken Hamzaçebi, gelişmiş ülkelerde ipotekli konut kredilerinin, sistemde ağırlıklı bir şekilde yer aldığını söyledi. Konut finansman sistemini başarıyla uygulayan ülkelerde, makro ekonomik istikrarın bulunduğunu ve enflasyonun yüzde 5'in altında olduğunu vurgulayan Hamzaçebi, "Türkiye'de enflasyon yüzde 5'in altında değil, konut kredisi faizleri aylık yüzde 1,55-1,60 düzeyinde. Tasarıyı komisyonda görüştüğümüzde bu faiz yüzde 1'in altına inmişti. Şimdiki bu oran olağanüstü yüksektir. Bu faizle, yasanın başarıyla uygulanma imkanı yoktur, dar gelirlinin de bu faizle ev alma şansı yok veya güçtür" diye konuştu.

EN BÜYÜK REFORM

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ise tasarıyı "Türk mali sisteminin en büyük reformlarından biri" diye nitelendirirken, bu sistemde bankaların düşük maliyetli kredi verebileceğini ve bunun da faizlerin aşağı inmesini sağlayacağını söyledi. Şener, bu sistemin kayıtdışılığını engelleyeceğini ve imar mevzuatına uygun yapıların yapılmasını sağlayacağını ifade etti. Şener, bu sistemin en büyük etkisinin finans sektörüne olacağını da belirterek, "Eğer bir ekonomi sermayesini büyütebiliyorsa, arttırabiliyorsa bu ekonomi hızla kalkınan bir ekonomi haline dönüşebilir" dedi.(ANKA)

Kaynak: ANKA