Morgabrıel Manastırı Kararına Almanya'dan Tepki

Morgabrıel Manastırı Kararına Almanya'dan Tepki

Pascal Kober, Yargıtay'ın Midyat'ta bulunan Süryanilere Ortodoks cemaatine ait Mor Gabriel Manastırı (Deyrulumur)ile ilgili verdigi karara sert tepki gösterdi.

Morgabrıel Manastırı Kararına Almanya'dan Tepki

Alman Hür Demokrat Parti (FDP) Meclis Grubu İnsan Hakları Sözcüsü Pascal Kober, Yargıtay'ın Midyat'ta bulunan Süryanilere Ortodoks cemaatine ait Mor Gabriel Manastırı (Deyrulumur)ile ilgili verdigi karara sert tepki gösterdi.

Kober, karar ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Yargıtay'ın Midyat'ta bulunan Süryanilere Ortodoks cemaatine ait Mor Gabriel Manastiri (Deyrulumur) ile Yayvantepe, Candarlive Eglence köyleri arasında bulunan arazinin hazineye ait olduğunu hükmetmesi kararının azınlıkların din ve kültür özgürlüğünü tehlike altına attığını öne sürdü.

Bu kararın Türkiye'deki farklı dinlere mensup azınlıkların "din özgürlüğünü" koruma altına alınması yönündeki belirsizliğin devam ettiğini gösterdiğini ifade eden Kober, kararın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götürülmesi gerektiğini bildirdi.

Din özgürlüğünün ayrılmaz bir parçası olan kültürlerin korunması ve dini ibadetlerin yerine getirilmesi gerektiğini belirten Kober, daha önce FDP Meclis Grubu olarak Türkiye"de Süryanilerin haklarının güvence altına alınması ve Mor Gabriel'in korunması konusunda önerge vermişti.

Öte yandan Federal alman Meclisi, İktidarda bulunan Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/ CSU) ile FDP milletvekilleri tarafından hazırlanan ve muhalefetteki Yeşiller Partisi'nin destek verdiği karar tasarısıyla, Alman hükümetinden, diğer AB hükümetleriyle birlikte hareket ederek, Türkiye'nin Mor Gabriel Manastırını korumasını, Süryanilerin haklarını güvence altına almasını temin etmesini istemişti. - Ankara