Mor Çatı t-.tam 25 Yıldır Kadınların Yanında

Mor Çatı t-.tam 25 Yıldır Kadınların Yanında

Mor Çatı, aralarında kültür sanat ve iş dünyasından isimlerin de olduğu "Mor Çatı dostları kadına yönelik şiddete karşı 25. Yıl Dayanışma Yemeği" nde biraraya geldi.

Mor Çatı t-.tam 25 Yıldır Kadınların Yanında
21.04.2015 08:25 | Son Güncelleme: 21.04.2015 08:25


25 Yıldır kadına yönelik şiddetle mücadelenin ve kadın dayanışmasının sembolü olan Mor Çatı'ya gelir yaratmak amacı ile düzenlenen dayanışma yemeğine aralarında, Türkan Şoray, Beren Saat, Ezgi Mola, Cansu Tosun, Esra Dermancıoğlu, Banu Güven, Deniz Marşan, Tanem Sivar, Ayşe Tolga, Ayşe Deniz Yeğin, Başak Dizer, Ayça Sytmen, Zeynep Tosun, Raissa Sason, Vanessa Sason, Aycan Ece Yörenç, Gülseren Onanç, Bağış Erten gibi kültür-sanat, siyaset ve iş dünyasından kadına yönelik şiddete duyarlı isimlerin olduğu çok sayıda Mor Çatı dostu kadına yönelik şiddete karşı dayanışmayı büyütmek için buluştu.

Mor Çatı'nın 25 yıldır kadına yönelik şiddetle mücadele alanında gerçekleştirdiği faaliyetlerine ve bu faaliyetlerin devam edebilmesi için dayanışmanın önemine değinen, Nacide Berber'in yaptığı açılış konuşmasının ardından, Mor Çatı kurucularından avukat Canan Arın Mor Çatı'nın kuruluş sürecini, psikolog Feride Güneri ise şiddete maruz kalan kadınların ve Mor Çatı'nın mücadele deneyimlerini paylaştı. Bu paylaşımların ardından yemeğe geçildi.

Yemek sırasında Ceren Koçak & Barış Sağlam'ın müzikleri eşlik ederken gece Şebnem Ferah'ın verdiği mini konserin ardından, birlikte söylenen şarkılar ile sona erdi. Şebnem Ferah'a sahnede Ozan Tügen, Metin Türkcan ve Serdar Barçın eşlik etti.

Gecenin organizasyonunda başta Mor Çatı gönüllülerinden stil ve moda danışmanı Deniz Marşan yer alırken, mekan ve yemekde The Sofa Hotel; içeceklerde Brown Forman, Efes Pilsen, Beylerbeyi İçecek, Real Hipermarketleri, Doluca; mekan dizaynında DDF, La Bonbonniere ve Siyane Flowers; görsel tasarımlarda Ve-saire ve Rafineri'nin gönüllü destek verdiği geceyi Mehtap Orgun fotoğrafladı.

Çok sayıda kurum ve kişinin destekleriyle gerçekleşen Dayanışma Yemeği'nden elde edilecek gelir, Mor Çatı'nın dayanışma merkezi ve sığınağına başvuran kadın ve çocuklara psikolojik, hukuksal ve sosyal destek verilmesine katkı sağlayacak.

1990 yılında, aile içi şiddete maruz kalan kadınlarla bire bir dayanışma gösterebilmek ve sığınak açmak amacıyla, 1987 yılında gerçekleşen Dayağa Karşı Kampanya'nın örgütlenmesinde yer alan bir grup feminist tarafından kuruldu.

1995 yılında ise Türkiye'nin ilk bağımsız sığınağını açtı.

Kurulduğu ilk günden bu yana, şiddetin sorumlusunun, fail olduğunu unutmadan, şiddete maruz kalan kadın ve çocukları yargılamadan dinledi ve ihtiyaç duydukları desteği, kendi imkânları ölçüsünde verdi. Bugüne kadar 35 binden fazla kadın ve çocuğa dayanışma merkezinde sosyal, hukuki ve psikolojik destek verdi. 379 kadına ve 453 çocuğa ise sığınak desteği verdi. Bu destekler sayesinde, birçok kadın yaşadığı şiddetin, şiddete maruz kalmasının kendi suçu olmadığının ve şiddetsiz bir hayatı kurabilecek güçte olduğunun farkına vardı.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title