Moon, İsrail'i Yeni Yerleşim Yerleri Açması Konusunda Uyardı

Moon, İsrail'i Yeni Yerleşim Yerleri Açması Konusunda Uyardı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon, İsrail'in Batı Şeria'da Yeni Yerleşimler Açmak İçin 750 Bina Yapma Kararının Yol Haritası Planı'na ve Uluslararası Hukuka Aykırı Olduğunu İfade Ederek, İsrail'i Bu Kararından Vazgeçmeye Çağırdı.

Moon, İsrail'i Yeni Yerleşim Yerleri Açması Konusunda Uyardı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon, İsrail'in Batı Şeria'da yeni yerleşimler açmak için 750 bina yapma kararının Yol Haritası Planı'na ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu ifade ederek, İsrail'i bu kararından vazgeçmeye çağırdı.

İsrail'in Batı Şeria'da yeni yerleşim yerleri açma kararıyla ilgili yazılı bir bildiri yayınlayan BM Genel Sekreteri Moon, kararın uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve Ortadoğu'da barış sağlamak için geliştirilen Yol Haritası Planı'na zarar verdiğini söyledi. Moon, "Yerleşim alanlarının genişletilmesi, İsrail'in Yol Haritası yükümlülüklerine ve uluslararası hukuka aykırıdır" dedi. Moon, İsrail'den Batı Şeria'da bulunan Givat Zeev'deki genişlemeyi durdurmasını ve yol haritası yükümlülüklerini yerine getirmesini istedi.

(DPA-OYK-OYK-OK-D)