'Monoray' sistemiyle büyükbaş kurbanlar, 15 dakikada sahibine teslim edilecek

'Monoray' sistemiyle büyükbaş kurbanlar, 15 dakikada sahibine teslim edilecek

Bayrampaşa Belediyesi, "5'i bir yerde" sloganı ile hazırladığı kurban plazada, büyükbaş hayvanları 15 dakikada kesip parçalayan bir sistemle vatandaşlara hizmet vermeye hazırlanıyor.

'Monoray' sistemiyle büyükbaş kurbanlar, 15 dakikada sahibine teslim edilecek

Bayrampaşa Belediyesi, "5'i bir yerde" sloganı ile hazırladığı kurban plazada, büyükbaş hayvanları 15 dakikada kesip parçalayan bir sistemle vatandaşlara hizmet vermeye hazırlanıyor. Kurbanlık hayvanların satıldığı plazanın bir bölümünü kesim yeri olarak düzenleyen belediye, geliştirdiği 'Monoray' sistemle vatandaşları kesim çilesinden kurtaracak. Bugün düzenlenen kesim tatbikatında yaklaşık 300 kiloluk bir boğanın kesim ve parçalanma işlemini basın mensuplarına gösteren Belediye Başkanı Hüseyin Bürge, vatandaşları kurban plazada kurbanlarını kesmeye çağırdı.

Kurban Bayramı'na birkaç gün kala belediyeler hazırlıklarını tamamlama aşamasına getirdi. Camlı bir plazayı 3 yıldır Kurbanlık Hayvan Satış Merkezi olarak düzenleyen ve kurbanların satışını buradan gerçekleştiren Bayrampaşa Belediyesi, geliştirdiği sistemle vatandaşların kesim çilesine son vermeyi amaçlıyor. Hayvan satış merkezinin alt katını kesim yeri olarak düzenleyen belediye, mezbahalarda kullanılan sistemi buraya kurdu. Yaklaşık 400 bin YTL harcanarak kurulan sistemde vatandaşlar, canlı kurbanlarını 15 dakika içerisinde kesilmiş, poşetlenmiş olarak teslim alabilecek. Geliştirilen Monoray sistemi uygulamalı olarak basın mensuplarına tanıtan Başkan Hüseyin Bürge, "Bu sistem ile çevre kirliliği, görüntü kirliliği ve kesim çilesi son bulacak." dedi.

Yaklaşık 300 kiloluk bir boğayı 15 dakikada kesip parçaladıktan sonra poşetleyen sistem, bir çok aparattan oluşuyor. Önce bir kafese alınan kurbanlık hayvan, burada yatırılıyor. Sonra ayağına vinç bağlanan hayvan havaya kaldırılıyor. Başı yerde kalan hayvan, uzman bir kasap tarafından kesiliyor. Sonra kanı boşaltılan hayvanı yüzme işlemi başlıyor. Ayakları ve başı kesilen hayvan, raydan kaydırılarak otomatik deri yüzme makinesine bağlanıyor. Kısa sürede derisi yüzülen hayvanın iç organları da çıkartıldıktan sonra otomatik testerelerle parçalama işlemi gerçekleştiriliyor. Daha sonra küçük parçalara ayrılan kurban poşetlenerek sahibine teslim ediliyor. Rahat bir ortamda elini hiçbir şeye değdirmeden kurbanını kestirmek isteyen vatandaşların 180 YTL ödemesi gerekiyor.

Monoray sistemle kurban kesiminin büyük kolaylık olduğunu vurgulayan Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge, "Dini vecibelere uygun kurban kesimi, çevre ve görüntü kirliliğinin önüne geçmek için vatandaşların bu ve buna benzer alternatif kesim yöntemlerini tercih etmeleri gerekir." diye konuştu. Kesimi gerçekleştirilen hayvanların ödleri ve kanlarının da Tarım Bakanlığı aracılığı ile değerlendirileceğini aktaran Bürge, kurban satış ve kesim yeri olarak düzenlenen plazanın daha sonra sabit pazar yeri, afet yönetim merkezi, otopark, yeşil alan ve sosyal donatı olarak hizmet vermeye devam edeceğini söyledi.