Moldova ve Transdinyester Liderleri, 7 Yıl Sonra İlk Kez Yüz Yüze Görüştü

Moldova ve Transdinyester Liderleri, 7 Yıl Sonra İlk Kez Yüz Yüze Görüştü

Moldova Cumhurbaşkanı Vladimir Voronin ile Ayrılıkçı Bölge Transdinyester Lideri İgori Simirnov, 7 Yıl Aradan Sonra İlk Kez Yüz Yüze Görüştü. Moldova'nın Bender Şehrinde Bir Araya Gelen Liderler, Merkezi Hükümet ile Ayrılıkçı Bölgenin Sorunlarını Ele Aldı.

Moldova ve Transdinyester Liderleri, 7 Yıl Sonra İlk Kez Yüz Yüze Görüştü

Moldova Cumhurbaşkanı Vladimir Voronin ile ayrılıkçı bölge Transdinyester lideri İgori Simirnov, 7 yıl aradan sonra ilk kez yüz yüze görüştü. Moldova'nın Bender şehrinde bir araya gelen liderler, merkezi hükümet ile ayrılıkçı bölgenin sorunlarını ele aldı.

Voronin, görüşme sonrası yaptığı açıklamada 1,5 saatlik toplantıda iki tarafın da yapıcı hareket etme kararında mutabık kaldığını bildirdi. Görüşmede her iki liderin de uzun yıllardır devam eden Transdinyester probleminin çözüleceğine vurgu yaptığı belirtildi. Moldova lideri ayrıca bölgenin Kişinev ile ekonomik işbirliğinin şart olduğunu ifade etti. Voronin, Avrupa Birliği'ne (AB) bir kez daha bu sorunun çözülmesi için resmi başvuracaklarını kaydetti.

AB tarafında yapılan açıklamada ise Kişinev ve Transdinyester arasındaki ekonomik akışı kontrol edecekleri bildirildi. AB'nin bunun yanı sıra Moldova ile Transdinyester arasında yeni projelere finans desteği vereceğini açıkladı. Ticaret, ekonomi, demiryolu, tarım, sıhhiye gibi konularda uzlaşan iki bölgeye AB'nin yardım edeceği belirtildi.

Rusların yoğun olarak yaşadığı Transdinyester, Moldova 'nın özerklik teklifini kabul etmiyor. Bağımsızlık isteyen ayrılıkçı bölge Transdinyester, Rusya tarafından destekleniyor.

Kaynak: CHA