Moldova'dan Türkiye'ye İnsan Kaçakçılığı Yapan 20 Örgüt Çökertildi

Moldova'dan Türkiye'ye İnsan Kaçakçılığı Yapan 20 Örgüt Çökertildi

Moldova İçişleri Bakanlığı İnsan Kaçakçılığı ile Mücadele Merkezi Müdürü Valeri Hincu Moldova'dan Başta Türkiye Olmak Üzere Rum Kesimi, İtalya, Avusturya ve İngiltere'ye İnsan Kaçakçılığı Yapan 20 Örgütün Yakalandığı ve Hapse Atıldığını Açıkladı.

Moldova'dan Türkiye'ye İnsan Kaçakçılığı Yapan 20 Örgüt Çökertildi

Moldova İçişleri Bakanlığı İnsan Kaçakçılığı ile Mücadele Merkezi Müdürü Valeri Hincu Moldova'dan başta Türkiye olmak üzere Rum Kesimi, İtalya, Avusturya ve İngiltere'ye insan kaçakçılığı yapan 20 örgütün yakalandığı ve hapse atıldığını açıkladı.

Müdür Hincu, tutuklamaların Ocak ile Eylül ayları arasında yapıldığını söyledi. Hincu gruplardan 8'inin kadın ticareti hedefleyerek Türkiye'ye ve Rum Kesimi'ne, 11'nin İtalya'ya, Avusturya'ya ve İnglitere'ye insan kaçakçılığı yaptığını söyledi. Bu gruplardan 1'nin ise organ kaçakçılığında uzmanlaştığını belirtti. Bu arada, insan kaçakçılığı işiyle uğraştığından şüphelenilen 16 turizm firmasının lisansı durduruldu.

Toplantıya katılan Moldova Kültür ve Turizm Bakanı Artur Cozma ise Bilgi İşlem Geliştirme Bakanlığı'na bağlı devlet firması 'Moldata' ile turistlerin dolaşmasını izleyecek bireysel bilgi sistemi kurmayı planladıklarını belirtti. Cozma, sistem turizm ajansına başvuran kişiyi ülkeye dönmediği taktirde söz konusu olan ajanstan takip edilerek bulabileceğini ekledi. (CİHAN)

Kaynak: CHA