Modern Hezarfen Caner, Teknik Destekle Üsküdar'a Uçtu

Modern Hezarfen Caner, Teknik Destekle Üsküdar'a Uçtu

Üsküdar Belediyesi Tarafından Bu Yıl 18. Düzenlenen Uluslararası Kâtibim Kültür Ve Sanat Şenlikleri Kapsamında Hezarfen Ahmet Çelebi'nin Galata Kulesi'nden Üsküdar'a Yaptığı Uçuş Canlandırıldı. 376 Yıl Önce Avrupa İle Asya Kıtası Arasındaki Uçuş Temsili Olarak Tekrarlandı.17. Yüzyılın Cemşitkarla...

Modern Hezarfen Caner, Teknik Destekle Üsküdar'a Uçtu

Üsküdar Belediyesi tarafından bu yıl 18. düzenlenen Uluslararası Kâtibim Kültür ve Sanat Şenlikleri kapsamında Hezarfen Ahmet Çelebi`nin Galata Kulesi`nden Üsküdar`a yaptığı uçuş canlandırıldı. 376 yıl önce Avrupa ile Asya kıtası arasındaki uçuş temsili olarak tekrarlandı.
17. yüzyılın cemşitkarlarından (hava ve kanat üstadı) Hezarfen Ahmet Çelebi`nin tarihe geçtiği kanatlı uçuşu yüzyıllar sonra tekrarlandı. Üsküdar Belediyesi`nin düzenlediği Katibim kültür ve Sanat Şenliği çerçevesinde, Türk Hava Kurumu pilotları tarafından yapılan gösteri uçuşu başarıyla gerçekleşti.
Türk Hava Kurumu eğitmen pilotu Caner Atılgan, Sarayburnu`ndan havalanarak Galata Kulesi ve Dolmabahçe Sarayı üzerinden Üsküdar Şemsipaşa Meydanı`na indi. Uçuş için yelken kanat olarak adlandırılan hava aracı kullanılırken, yaklaşık 300 metre yükseklikten boğazı geçen Atılgan, yumuşak bir iniş yapınca herkes tarafından alkışlandı. Hezarfen Ahmet Çelebi`nin 1630 yılında Galata Kulesi`nden atlayarak gerçekleştirdiği uçuşun Sarayburnu`ndan başlamasının nedeni ise, kentleşme olarak gösterildi. Kule çevresinde restoran ve evlerin olduğunu belirten Atılgan, aynı nedenlerle Doğancılar`a inemeyeceği için Şemsipaşa Meydanı`nı seçmek zorunda kaldıklarını ekledi. 20 dakika gökyüzünde kalan Atılgan`a inişte Üsküdar Kaymakamı Saim Saffet Karahisarlı ve Üsküdar Belediye Başkanı Mehmet Çakır tarafından plaket verildi.
Caner Atılgan, ¨Bu benim için çok büyük bir mutluluk ilk olmanın ayrı bir heyecanı var bende, uçuş sırasında hiç heyecanlanmadı, ama kalkışta heyecan vardı¨ diye konuştu.

Kaynak: DHA