Moda Dünyasının Gözü Kulağı İstanbul'da

Moda Dünyasının Gözü Kulağı İstanbul'da

Beş gün boyunca modanın başkenti İstanbul olacak! Bugün Antrepo 3'te başlayacak Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul'da, Türk tasarımcılar yeni sezon koleksiyonlarını....

Moda Dünyasının Gözü Kulağı İstanbul'da

New York, Londra, Milano ve Paris moda haftalarının ardından, moda dünyası gözünü Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul'a (MBFWI) çevirdi. Bu yıl IMG Fashion'ın organizasyonuyla gerçekleşen etkinlik; bugün başlayıp 16 Mart'a kadar sürecek. Etkinlikte; Türkiye'nin yetiştirdiği en iddialı tasarımcılar, 2013 sonbahar-kış koleksiyonlarını, Tophane Antrepo 3'te modaseverlere sunacak. Dev etkinlik öncesi, tasarımcılarla moda haftasını ve yeni koleksiyonlarını konuştuk.

GAMZE SARAÇOĞLU: ULUSLARARASI BİR OLAYA DÖNÜŞTÜ

Bu etkinliğe ilk yılından beri aralıksız katılıyorum. Tanıtacağım 'Solitude' koleksiyonunda; üst üste geçmiş dokular, kapitone ve kürk detaylar ön plana çıkıyor.

Koleksiyonumda 'oversized' paltolar ve ceketler, kruvaze etekler dikkat çekiyor. En çok kullandığım renkler ise beyaz, ekru, bronz, siklamen ve antrasit tonları.

İstanbul Moda Haftası'nın lokal bir etkinlikten; bugüne kadar 210 bin izleciyi ağırlayan, hem sektör, hem de tasarımcılar adına büyük fırsatlar yaratan uluslararası bir etkinliğe dönüşmesi çok güzel. Etkinliğin; IMG vasıtasıyla uluslararası moda takvimine girmesi de çok önemli.

Yeni standartlar ve uluslararası uygulamalarla mevcut eksiklikler de kapanacaktır.

SİMAY BÜLBÜL: DEFİLE SAATLERİ VE OTURMA DÜZENİ İYİ AYARLANMALI

İstanbul Fashion Week'e ilk olarak karma defileyle katılmıştım. Sahne arkasındaki diğer dört tasarımcı arkadaşımla yaşadığımız heyecanı asla unutamam.

Bu yıl koleksiyonumun ilham kaynağı; aşk kadını... Tarihteki ünlülerin aşk mektuplarındaki kadın kahramanları anlatıyorum bu koleksiyonda.

Bu etkinlikte tanıtacağım koleksiyon; sadece beyaz ve siyah renklerden oluşuyor. Aşkı bu iki rengin tanımladığını düşünüyorum.

Fashion Week İstanbul, benzerlerine göre çok yeni. Defile saatleri, girişler ve oturma düzeni konusuna eğilinmeli.

CENGİZ ABAZOĞLU: ÇITA HER SEZON YÜKSELİYOR

Bu etkinlikteki dördüncü yılımda koleksiyonumu, adL+Cengiz Abazoğlu ismiyle tanıtacağım.

Moda haftasındaki ilk defileme çok fazla davetiyesiz konuğun gelmesini unutamıyorum. İçeri giremeyen 700 kişi, defileyi dışarıda, barkovizyondan izlemişti.

'Black is Back' adlı koleksiyonum; 40'lı, 50'li yılların 2013'e uyarlanmış hali.

Moda haftasında her yıl çıta yükseliyor. Mercedes- Benz'in sponsorluğu, organizasyonun çapını genişletti.

Kadınlar; gelecek sezon için oversize üstler, kısa paça pantolonlar ve kalem etekler almalı.

HAKAN AKKAYA: İLHAMIMI GÜÇTEN ALIYORUM

Bu organizasyondaki ikinci yılım... İlk yılımda; yabancı basın defileme büyük ilgi göstermişti.

Benim tasarımlarımı; kendine has duruşu olan, kendini ifade edebilen herkes rahatlıkla giyebilir. Güçlü kadın ve erkeklerin hayattaki duruşu, benim en önemli ilham kaynağım.

Koleksiyonumda yün ve kaşmir ağırlıklı çalıştım. Ayrıca kadife ve kürklere de yer verdim. Gri, kahve, bordo, ekru, mavi, siyah renkler ön plana çıkıyor.

IMG'nin Türkiye'deki organizasyonu üstlenmesi çok önemli. Dünya standartlarında bir moda haftasına ev sahipliği yapacağız.

ÖZGÜR MASUR: SAĞLAM ADIMLAR ATAN BİR MODA HAFTAMIZ VAR

Fashion Week İstanbul'a dördüncü kez katılıyorum.

Asla ilhama inanan bir moda tasarımcısı olmadım. Sadece nasıl bir Özgür Masur kadını istediğime karar veriyorum ve bunun peşine düşüyorum. Bu koleksiyonum; güçlü, kendi ayakları üzerinde duran şehirli kadını anlatıyor.

Koleksiyonda sadece siyah ve beyaz renkleri kullandım. Markamla bütünleşen lale figürü de yine ön planda. Güpür dantel detaylarını da göreceksiniz.

Her sene kendini yenileyen, geliştiren bir moda haftamız var. Zamana ihtiyacı olan ama sağlam adımlarla ilerleyen bir moda haftası...

ELİF CIĞIZOĞLU: MODA HAFTASI HENÜZ BEBEK

Defilemin adı 'Toni & Guy Presents Elif Cığızoğlu'. Bu markanın, Londra Moda Haftası'nda kullanılan saç bakım ve şekillendirme ürünleriyle koleksiyonumu tamamladım.

Koleksiyonumda pastel renkler ve sert kesimler öne çıkıyor. Kumaşlarım ise ipekkrep ve ipek-yün karışımı...

Türk tasarımcıların üretkenliği ile IMG ve Mercedes- Benz'in bilinirliğinden iyi bir birliktelik doğdu. Türkiye'de moda haftaları, emekleyen bir bebek gibi. Daha fazla yabancı satın almacının gelmesi gerekiyor.

BEGÜM SALİHOĞLU: PODYUMDA HAYALİ BİR ORMAN OLACAK

Organizasyona ilk kez katılıyorum. Tanıtacağım koleksiyonun ilham kaynağı; kendi yarattığım hayali, şiir gibi bir orman. Bu ormanın adını 'Şiirsel Vahşilik' koydum.

Koleksiyonumun en fark edilen özelliği; renk geçişleri... Siyahtan beyaza doğru ilerleyen ve doğanın renklerine gönderme yapan bir koleksiyon. 10 parçalık couture koleksiyonumda; hem romantik, hem de modern çizgileri bir arada kullandım.

Fashion Week İstanbul, yavaş yavaş gelişerek bugün Mercedes Benz'in sponsorluğunu alacak potansiyele ulaştı. Bu büyük bir gelişme.

TUVANA BÜYÜKÇINAR: MEKAN SORUNU YAŞANIYORDU

MBFWI için Art Deco temasından kopmadan sokak modasını yansıttığım farklı bir çizgi yakaladım.

Türkiye'de son 10 yılda çok yenilikçi ve yetenekli tasarımcılar yetişmeye başladı. Moda haftasındaki tasarımcı yoğunluğu, bu gelişmenin önemli bir göstergesi.

Moda haftası, İstanbul'da çok geç düzenlenmeye başladı. Bugüne dek mekan sorunu yaşadık. Umarım Antrepo'da bir devamlılık sağlanır. Erkek koleksiyonları için ayrı bir moda haftası yapılmasını da arzu ederim.

Sabah : http://www.sabah.com.tr

Kaynak: Sabah.com.tr