Mitroviça'da Tansiyon Yükseliyor

Mitroviça'da Tansiyon Yükseliyor

Sırplar Tarafından İşgal Edilen Mahkeme Binalarının Geri Alınmasına Yönelik Operasyon Düzenleyen Unmik Polisi ile Kfor Askerlerine Saldıran Sırplar, Kuzey Mitroviça'da Protesto Gösterisi Düzenledi.

Mitroviça'da Tansiyon Yükseliyor

Sırplar tarafından işgal edilen mahkeme binalarının geri alınmasına yönelik operasyon düzenleyen UNMİK polisi ile KFOR askerlerine saldıran Sırplar, kuzey Mitroviça'da protesto gösterisi düzenledi.

Birkaç yüz protestocunun katıldığı ve 15 dakika kadar süren gösteri olaysız geçti. Protesto gösterisi öncesinde bir grup Sırp, şehri ikiye bölen İbre Nehri üzerindeki köprünün kuzey Sırp bölümünde Kosova karşıtı sloganlar haykırarak, KFOR ve UNMİK araçlarının geçmemesi için köprüye tel örgü çekti. Savaşın sona erdiği 1999 yılından bu yana Kosova'da görev yapan ve ilk defa Mitroviça'nın kuzeyinden geri çekilerek şehrin güneyine alınan BM bünyesindeki UNMİK polis gücü, kuzeydeki gelişmeleri dikkatle izledi. Sırplar'ın çoğunlukta olduğu Mitroviça'nın kuzey kesiminde ve genelde Kosova'nın kuzeyinde güvenliğin sağlanması görevi tümüyle KFOR'a bırakıldı. Sabah yaşanan olayların ardından genel olarak bir sakinlik gözlenmesine rağmen, Mitroviça'nın kuzey Sırp bölümünde tansiyon giderek artıyor.

Mitroviça bölge polis sözcüsü Besim Hoti, güvenlik durumuyla ilgili yaptığı açıklamada, sabah erken saatlerde mahkeme binalarını işgal eden Sırplar'a yönelik operasyonun ardından Sırplar tarafından UNMİK ve KFOR'a yapılan ve 55 uluslararası polis ile 10 kadar KFOR askerinin yaralandığı saldırının ardından durumun genelde sakin olduğunu belirtti. UNMİK polisinin operasyon sırasında gözaltına alınan 53 Sırp'tan 21'nin Sırplar tarafından düzenlenen saldırı sonucu kayıplara karıştıkları, diğerlerinin de adli organlar tarafından yapılan sorgulamadan sonra serbest bırakıldıklarını belirten Hoti, öğlen saatlerinde Sırplar'ın düzenlediği protesto gösterisinin olaysız geçtiğini sözlerine ekledi.

(EK-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA