"MİT'in Darbe Raporundan Haberim Yok"

"MİT'in Darbe Raporundan Haberim Yok"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) Ziyareti Öncesinde Esenboğa Havaalanı'nda Basın Mensuplarının Sorularını Yanıtladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) ziyareti öncesinde Esenboğa Havaalanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Başbakan Erdoğan bir soru üzerine, MİT'in hazırladığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Savcılığı'nın da soruşturma başlattığı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içinde illegal yapılanmaya ilişkin rapordan haberi olmadığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, KKTC'ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, bir gazetecinin Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın TSK içinde illegal örgütlenme olduğu gerekçesiyle soruşturma başlattığını ve MİT'in de daha önce bu konuyla ilgili bir rapor hazırladığı şeklindeki haberleri hatırlatarak "Böyle bir rapordan haberiniz var mıydı?" sorusu üzerine şöyle konuştu: "Benim masamdan geçmeyen veya benim imzam bulunmayan görmediğim bilmediğim bir yazı, belge hakkında konuşma haddimde değildir. Böyle bir şeyi ben bilmiyorum." Bu sırada yanında bulunan İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a dönerek "var mı" diye soran ve "Hayır" yanıtını alan Erdoğan, "İçişleri Bakanım bilmiyor. Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanı olarak Cemil Bey de burada. Böyle bir şey yok ama bizim bilgimiz dışında direk olarak yargıya böyle bir şey intikal ettiyse onu da bilemeyiz."

Kaynak: CHA