Mısır Dışişleri Bakanı Gheid, Arap Birliği Genel Sekreteri Musa ile Görüştü

Mısır Dışişleri Bakanı Gheid, Arap Birliği Genel Sekreteri Musa ile Görüştü

Arap Barış Planı Uygulama Komisyonu'nun Toplantısından Sonra Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El Faysal ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa'nın, Mısır ve Ürdün'ün Barış Planının Kabul Edilmesinde Aktif Rol Oynayacağı Açıklamalarının Ardından Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebu Gheid Arap Birliği Merkezine Geldi.

Mısır Dışişleri Bakanı Gheid, Arap Birliği Genel Sekreteri Musa ile Görüştü

Arap Barış Planı Uygulama Komisyonu'nun toplantısından sonra Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El Faysal ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa'nın, Mısır ve Ürdün'ün barış planının kabul edilmesinde aktif rol oynayacağı açıklamalarının ardından Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebu Gheid Arap Birliği merkezine geldi.

Mısır'ın, Arap barış Planı'nın uygulanması ve İsrail tarafından kabul edilmesi için ne gibi bir diplomatik çaba içine gireceğini değerlendirmek için bugün ikinci kez Arap Birliği'nin merkezine gelen Gheid Genel Sekreter Musa ile görüştü. Gheid, Arap Birliği'ne geldiği sıralarda Genel Sekreter Musa Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov ile görüşüyordu. Kerimov'la görüşmesini bitiren Musa, daha sonra Gheid ile biraraya geldi. Mısır, Ürdün'le birlikte Arap dünyası içinde İsrail ile diplomatik ilişkisi olan iki ülkeden biri.

Mısır son 6 ay içerisinde Mısır vatandaşı 2 kişiyi İsrail ajanı oldukları gerekçesiyle tutuklamıştı. Bunun üzerine İsrail ile Mısır ilişkileri gerilemişti. Ayrıca İsrail'in 1967 savaşında 250 Mısırlı esiri öldürdüğü ileri sürülen bir belgeselin İsrail televizyonunda yayınlanması, iki ülke dışişlerinin karşılıklı söz düellosuna neden olmuştu. İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, konu ile ilgili olarak Gheid'den Mısır kamuoyunu sakinleştirmesini istemişti.

(MKF-OYK-OYK-MEF-D)

Kaynak: İHA