Mısır'da, Yahudilerin Vadedilmiş Topraklara Geri Döndükleri Tartışması

Mısır'da, Yahudilerin Vadedilmiş Topraklara Geri Döndükleri Tartışması

Bir Grup İsrail Vatandaşı Mısır Kökenli Yahudi'nin Geçen Hafta İçinde Mısır'a Yaptıkları Ziyaret, Mısır Kamuoyunda Yahudilerin Vaat Edilmiş Topraklara mı Döndükleri Tartışmasına Yol Açtı.

Mısır'da, Yahudilerin Vadedilmiş Topraklara Geri Döndükleri Tartışması

Bir grup İsrail vatandaşı Mısır kökenli Yahudi'nin geçen hafta içinde Mısır'a yaptıkları ziyaret, Mısır kamuoyunda Yahudilerin vaat edilmiş topraklara mı döndükleri tartışmasına yol açtı.

Mısır televizyonları ve bazı gazetelerin iddialarına göre, ziyaretin amacı Mısır'dan göç eden Yahudilerin tekrar hak iddia etme peşinde olması. Grup organizatörleri ise, ziyaretin masumane amaçlar taşıdığını, Mısır'dan göç etmiş Yahudilerin kişisel istek, eski yaşadıkları yerleri görme ve komşularını ziyaret etme amacı taşıdığını savunuyor. Grup ile Kahire'ye gelen Lavana Zamir'in iddiaları ise kamuoyunca şaşırtıcı bulunuyor. Mısır'da devlet televizyonunun ilgili haberinin ardından, kendilerini Mısır'a getiren turizm acentesinin otel rezervasyonlarını iptal ettiği ve diğer otellerinde kendilerini kabul etmek istemediklerini ileri süren Zamir, bunun Yahudilere karşı önyargıdan kaynaklandığını savundu.

Mısır Meclisi'nde başlayan Yahudi karşıtlığı tartışmalarına Kültür Bakanı Faruk Hüsnü'de katılmıştı.

İsrail ile Mısır'ın Camp David Anlaşması'ndan sonra siyasi ve ekonomik ilişkileri bulunuyor. İsrail tarafı kültürel anlamda normalleşmeyi de savunurken, Mısır'daki genel görüşün antisemitist olduğu ve Filistin'in İsrail işgali altında bulunduğu yönünde olduğu kabul ediliyor.

Yahudi inanışına göre vadedilmiş topraklar Nil nehri ile Fırat arasındaki alanı kapsıyor. İsrail bayrağındaki çift çizgi de vadedilmis toprakları sembolize ediyor.

(MKF-OYK-OYK-ÖZ-D)