Mısır'da Ordunun Yönetime El Koyması

Mısır'da Ordunun Yönetime El Koyması

UKC Sözcüsü Baradai:
"Ordunun yol haritası 25 Ocak devriminin gidişatını düzeltme amacını taşıyor" "İşe Milli Uzlaşım Komitesi kurularak başlanacak"

Mısır'da Ordunun Yönetime El Koyması

Mısır'da liberal ve sol eğilimli partileri bünyesinde barındıran Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin (UKC) Sözcüsü Muhammed el-Baradai, "Ordunun ülkedeki krizi sonlandırmak amacıyla ortaya koyduğu yol haritası, 25 Ocak devriminin gidişatını düzeltme amacını taşıyor" dedi.

Mısır Devlet Televizyonu'nda yaptığı açıklamada Baradai, ordunun yönetime el koyma kararı için, 25 Ocak benzeri bir devrimin başlangıcı olmasını ümit ettiğini dile getirerek,  işe, Milli Uzlaşı Komitesi oluşturularak başlanacağını söyledi.

Baradai, "Ordunun ülkedeki krizi sonlandırmak amacıyla ortaya koyduğu yol haritası, 25 Ocak devriminin gidişatını düzeltme, erken seçime gitme ve anayasal düzenlemeler yürütme amacını taşıyor" ifadelerini kullanarak, "Gelin, herkesi içine alan bir devlet ve adil bir anayasa inşa edelim" diye konuştu. 

Mısır Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es- Sisi, bu akşam yaptığı açıklamada, "Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın, seçim yapılana kadar cumhurbaşkanlığı görevini yürüteceğini, anayasanın askıya alındığını ve geçici teknokratlar hükümeti kurulacağını açıklamıştı. - Kahire

Kaynak: AA