Mısır'da Mursi'nin Cumhurbaşkanı Seçilmesi
Haberler » Güncel » Mısır'da Mursi'nin Cumhurbaşkanı Seçilmesi - Haber

Mısır'da Mursi'nin Cumhurbaşkanı Seçilmesi

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Mısır'da 16-17 Haziran tarihlerinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tur oylamasını Muhammed Mursi'nin kazanmasından memnuniyet duyduğunu açıkladı.

Mısır'da Mursi'nin Cumhurbaşkanı Seçilmesi

, 'nin Mısır'da 16-17 Haziran tarihlerinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tur oylamasını 'nin kazanmasından memnuniyet duyduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Mısır Cumhurbaşkanlığı Yüksek Seçim Komisyonu'nun cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tur oylamasını Mursi'nin kazandığını bildirdiği hatırlatıldı.

Açıklamada, şöyle denildi:

"Halkın özgür iradesinin sandıklara yansıması sonucunda seçilen yeni cumhurbaşkanı Mursi'yi tebrik ediyor, Mısır'ın geçiş sürecinin tamamlanması ve demokratik dönüşüm sürecinin ilerletilmesi bakımından büyük önem arz eden bu seçimlerin sonuçlarının tüm Mısır halkına ve bölgemize hayırlı olmasını diliyoruz. Ayrıca Mısır halkını demokrasi yolunda atılan bu büyük adımdan, bu süreçte sergiledikleri kararlılık ve olgunluktan dolayı kutluyoruz. Tüm kesimlerin Mısır halkının özgür iradesine saygı göstermesinin ve geçiş sürecinin demokratik meşruiyet, ulusal birlik ve uzlaşı anlayışı temelinde, Mısır halkının meşru talep ve beklentileri doğrultusunda başarıyla ve zamanında tamamlanmasının, mevcut hassas ve zorlu dönemde Mısır'da toplumsal barış ve istikrarın korunması bakımından önem taşıdığına inanıyoruz."

Mısır halkını hak ettiği özgürlükçü ve çoğulcu demokratik geleceğe taşıyacak olan yeni cumhurbaşkanını önemli sınamaların beklediği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu bakımdan Mursi'nin seçim kampanyasında izlediği yapıcı, uzlaşmacı ve kapsayıcı tutumun ve bu sayede Mısır'da toplumun tüm kesimlerinden temin ettiği desteğin sürdürülmesi elzemdir. Bu çerçevede, Mısırlı kardeşlerimizin, Cumhurbaşkanı Mursi'nin liderliğinde, tüm Ortadoğu bölgesinin geleceği bakımından önem arz eden bu tarihi değişim ve demokratik dönüşüm sürecinden daha da güçlenerek çıkacağına ve istikrarlı ve müreffeh bir gelecek kuracaklarına inancımız tamdır. Cumhurbaşkanı Mursi'ye görevinde başarılar diliyor, Türkiye'nin tarihi dostluk ve kardeşlik ilişkilerimiz çerçevesinde Mısır halkının yanında yer almaya devam edeceğini ve Mısır'ın demokratikleşme sürecine desteğini sürdüreceğini yineliyoruz."

Muhabir: Umur Koçak Semiz

Yayıncı: Murat Taydaş - ANKARA

Kaynak: AA

Manşet

Haberler