Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam

Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam

Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: "Namlusunu halkına çevirmiş iktidarlar çoğaldı bölgemizde. Siz vicdanları vuramazsınız. Kurşunlarla can almayı bilirsiniz ama gönül alamazsınız. Sürdürülebilir bir davranış değil bu"
"Orada bir insanlık dramı yaşanıyor ve bu Mısır'ın hafızasına değil, topraklarına kazındı. Caminin içerisindeki insanlara, camiye sığınanlara müdahale ediyorlar. O yüzden, bizler tarih karşısında bizden daha çok sevdiğimiz çocuklarımıza daha iyi bir ülke, daha iyi bir kurumsal hafıza bırakmamız için mutlaka doğru şeyler yapmamız lazım"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Mısır'daki darbe karşıtlarına yönelik katliama ilişkin, "Namlusunu halkına çevirmiş iktidarlar çoğaldı bölgemizde. Siz vicdanları vuramazsınız. Kurşunlarla can almayı bilirsiniz ama gönül alamazsınız. Sürdürülebilir bir davranış değil bu" dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Bakan Yıldız, gezi ve incelemelerde bulunmak üzere geldikleri Erzurum'da, Vali Ahmet Altıparmak ile Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler'i makamlarında ziyaret etti.

Yıldız ile Şimşek daha sonra AK Parti İl Başkanı Murat Kılıç ve partililerle il binasında toplantı düzenledi. Yıldız, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin de Mısır, Libya, Suriye ve Irak gibi olmasını isteyen kesimlerin bulunduğunu söyledi.

AK Parti'nin halktan aldığı destekle buna asla müsaade etmeyeceğini belirten Yıldız, "Kimlerin istediğini halkımız daha iyi biliyor ama biz Allah'a olan inancımız ve halkımıza olan güvencemiz ile buna müsaade etmeyeceğiz. 11 yıllık kazanımlarımızı, 11 günde elimizden almaya çalıştılar. Bu kadar basit ve kolay değil" diye konuştu.

Yıldız, Mısır'da yaşanan insanlık dramının, hafızalara kazındığını, Batının ise bunu görmezden geldiğini, binlerce insanın öldürülmesine kayıtsız kalınmasını, samimi kelimelerle ifade etmenin mümkün olmadığını belirten Yıldız, şunları kaydetti:

"Orada bir insanlık dramı yaşanıyor ve bu Mısır'ın hafızasına değil, topraklarına kazındı. Caminin içerisindeki insanlara, camiye sığınanlara müdahale ediyorlar. O yüzden, bizler tarih karşısında bizden daha çok sevdiğimiz çocuklarımıza daha iyi bir ülke, daha iyi bir kurumsal hafıza bırakmamız için mutlaka doğru şeyler yapmamız lazım. Bugün fok balıklarına değer veren Batının, binlerce ölen insana kayıtsız kalmasını, samimi kelimelerle ifadelendiremeyiz."

"Bu görüntülerin her biri demokrasi olsa ne olur?"

Yıldız, Mısır'da yapılan katliama demokrasi diyenleri eleştirerek, yaşananların insanlık suçu olduğunu ifade etti. Namlusunu halka çeviren iktidarların bölgede arttığını vurgulayan Yıldız, şöyle devam etti:

"Siz vicdanları vuramazsınız. Kurşunlarla can almayı bilirsiniz ama gönül alamazsınız. Sürdürülebilir bir davranış değil bu. Kim için olursa olsun. Onlar bizim Müslüman kardeşlerimiz. Hristiyanlar için de olduğu zaman farklı bir sesle mi söyledik? İnsanlığın söz konusu olduğu yerde, artık söylenecek bir söz kalmıyor. Nasıl dayanabiliyor, buna nasıl vicdanları el veriyor. Darbe bile diyemedikleri bir yerde. Şu görüntülerin her biri darbe değil diyelim, her tarafı demokrasi diyelim. Bu görüntülerin her biri demokrasi olsa ne olur? Darbe olsa ne olur?. Böyle bir şey olur mu? Onlar daha iki ay önce alışveriş merkezlerine beraber gidiyordu. Caddelerde beraber yürüyordu ama şimdi birbirlerine kurşun sıkıyorlar. Nasıl bir oyundur şu? Bu hale nasıl düşüyorlar? İnsanlık suçu işleyenlere karşı duruşumuzu değiştirmeyeceğiz."

Şimşek ise Palandöken ve Konaklı kayak merkezlerinin özelleştirilmesiyle ilgili olarak henüz erken bir aşamada olunduğunu söyledi.

Özelleştirmedeki amacın şehre gelen turist sayısını artırmak olduğunu belirten Şimşek, "Bu tesisler bir vesile yapıldı ama bu yatırımlar atıl kalmasın diye ciddi bir organizasyon gerekiyor. Buradan bir para kazanma amacında değiliz. Buranın işletilmesi ve daha önemlisi Erzurum'a turist çekebilmemiz lazım. İdeal olarak özel sektörün dinamizminden yararlanmak istiyoruz. Henüz erken bir aşamadayız" şeklinde konuştu.

Yıldız ve Şimşek daha sonra Yakutiye ilçesi Hasan-i Basri Mahallesi'nde, Bursa'dan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da konferans sistemiyle canlı olarak bağlandığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 3. Büyük Kentsel Dönüşüm Hamlesi Töreni'ne katıldı. 

Törenin ardından Şimşek ve Yıldız kentten ayrıldı. - Erzurum

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title