Mısır Cumhurbaşkanı Sisi Açıklaması
Haberler » Güncel » Mısır Cumhurbaşkanı Sisi Açıklaması - Haber

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi Açıklaması

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ülkesinde yıl sonuna kadar parlamento seçimlerinin yapılabileceğini söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi Açıklaması

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ülkesinde yıl sonuna kadar parlamento seçimlerinin yapılabileceğini söyledi.

Alman ZDF kanalına açıklama yapan Sisi, "Mısır'da seçilmiş bir parlamento olmasını ve bunun bu yıl içerisinde tamamlanmasını istiyoruz" dedi.

Açıklamasında, "Millet kendisini yönetecek kişileri seçmeli ve çıkan sonuca herkes kabullenmeli" diyen Sisi, seçimlerin mümkün olan en kısa zamanda yapılması isteğini yineledi.

Cumhurbaşkanı Sisi, Mısır'daki mahkemelerde çok sayıda kişi hakkında idam kararı alındığının hatırlatılması üzerine, "Bizdeki adalet sistemi Almanya ve Avrupa'ya göre tabii ki farklı. Ancak sonuçta kuralları ve yasaları uygulayan bir yargı mevcut" diye konuştu.

Çok sayıda idam kararının henüz neticelenmediğini ifade eden Sisi, hala temyiz edilme olanağıyla davaların yeniden görülme imkanının bulunduğuna dikkati çekti.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, "Halk, polisin aşırı güç ve şiddet uygulamasından endişe ediyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu ise "İşkence yok ama müdahalelerde farklılık var" diye yanıtladı.

Sisi, ülkesinde güvenlik elemanlarının eğitilmesinde Almanya'nın yardımına ihtiyaçları olduğunu kaydetti.

Mısır'ın özgürlük, demokrasi ve insan hakları konularında reformlar yapmayı amaçladığını anlatan Sisi, rüşvetle mücadele konusunda ise kararlı adımların atıldığını belirtti.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler