Minik Tuğra Acil Kalp Bekliyor

Minik Tuğra Acil Kalp Bekliyor
Anadolu Ajansı - Haberler | Sağlık

İzmir'de yapay kalp cihazıyla yaşam savaşı veren 7 yaşındaki Tuğra Dizyörür'ün solunum sıkıntısı ve akciğerindeki enfeksiyon nedeniyle acil organ beklediği bildirildi.

İzmir'de yapay kalp cihazıyla yaşam savaşı veren 7 yaşındaki Tuğra Dizyörür'ün solunum sıkıntısı ve akciğerindeki enfeksiyon nedeniyle acil organ beklediği bildirildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Bodrum'da yaşayan Çiğdem-Mehmet Dizyörür çiftinin kalp damarları ters olarak dünyaya gelen ve 4 açık kalp ameliyatı geçiren çocukları Tuğra'ya 11 Mart 2016'da yapay kalp takıldı.

İstanbul'daki hastanelerdeki tedavisinin ardından Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine gelen ve İzmir'de yaşamaya başlayan Dizyörür ailesi, çocuklarını yüksek ateş ve solunum sıkıntısı nedeniyle hastaneye kaldırdı.

Akciğerinde enfeksiyon tespit edilen minik Tuğra, acil olarak Çocuk Hastanesinin yoğun bakım bölümüne alındı ve yaşaması için acil kalp beklemeye başladı.

O kalbine "Joe Dalton" diyor

Anne Çiğdem Dizyörür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlunun doğuştan kalp hastası olduğunu, son ameliyatında kalbin daha da zayıf hale geldiğini belirtti.

Tuğra'nın "Joe Dalton" adını verdiği yapay kalp cihazıyla yaşamını sürdürdüğünü ve her şeyin yolunda gittiğini anlatan Dizyörür, şunları belirtti:

"Birden ateşi çıktı. Akciğerlerinde enfeksiyon ve ödem olmuş. Hastaneye yatırdık, hemen yoğun bakıma aldılar. Kalbi zaten çok güçsüzdü, görevini yerine getiremiyordu, şimdi akciğeri de görevini yapmıyor. Kalp nakli bekliyoruz. İnsanların daha duyarlı olmasını istiyoruz. Nakil ile insanları yaşatabiliriz. Organ nakline birgün herkesin ihtiyacı olabilir. Bize bir kalp lazım. Bunun için insanların bağış yapmasını istiyoruz. Evladımdan hiçbir zaman umudumuzu kesmedik. Oğlum da hayata çok bağlı. Kalp yetmezliği nedeniyle zaten acil koduyla kalp aranıyordu, şimdi acilin acili koduyla kalp aranıyor. Biz umutluyuz, Tuğra bunu da atlatacak."

Yoğun bakım ünitesine sabah ve akşam girerek oğlunu gördüğünü anlatan Dizyörür, "Daha çok su istediğini, acıktığı söylüyor. 'İyi misin?' diye sorduğumda iyi olduğunu söylüyor. Ben oğluma çok güveniyorum. Bir mucize olacağına inanıyoruz." dedi.

Tuğra'nın en çok istediği şeyin denize, havuza girmek, koşmak ve yürümek olduğunu dile getiren Dizyörür, Fenerbahçe aşığı oğlunun iyileşince tuttuğu takımın maçına da gideceğini sözlerine ekledi.

"Yaşaması için kalp nakli şart"

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zülal Ülger Tutar da doğumsal kalp hastalığı bulunan Tuğra'nın akciğer enfeksiyonu nedeniyle durumunun kötüleştiğini, yüksek ateş ve solunum yetmezliğinin olduğunu ifade etti.

Tutar, "Mekanik olarak solunum desteği sağlıyoruz. Acil kalp bulunduğu anda hemen nakil yapılacak. Tabii kan grubunun da uyması gerekiyor. Yapay kalp kalıcı bir çözüm değil, Tuğra'nın yaşaması için kalp nakli şart." diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title