Minik Mucitler 4'lü Satrancı İcat Etti

Minik Mucitler 4'lü Satrancı İcat Etti

Sinop Bilim Sanat Merkezi'nde (Bilsem) Eğitim Gören İki Öğrenci, Dört Kişinin Aynı Anda Oynayabileceği Bir Satranç Oyunu Tasarlayarak, Satranç Tarihinde Devrim Yaptı.

Minik Mucitler 4'lü Satrancı İcat Etti

Sinop Bilim Sanat Merkezi'nde (BİLSEM) eğitim gören iki öğrenci, dört kişinin aynı anda oynayabileceği bir satranç oyunu tasarlayarak, satranç tarihinde devrim yaptı.

Üstün yetenekli miniklerin eğitildiği okulda eğitim gören Cumhuriyet İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencileri Kağan Kapıcıoğlu (12) ile Arca Uysal (12) adlı küçük mucitler, dört kişinin aynı anda oynayabileceği bir satranç oyunu tasarlayarak, dünyada bir ilke imza attı. Okul yönetiminin yardımı ile yeni bir satranç masası yapan minik mucitler 64 taşla oynanan oyunun kurallarını belirledi.

Sinop Bilim ve Sanat Merkezi Matematik Oyunları Birimi'nde görevli Matematik Danışman Öğretmen Murat Yörük, okul proje çalışmaları sırasında, iki öğrencinin satranç oynarken ortaya çıktığını söyledi. Yörük, "Bu sırada iki öğrencim oyun dışında kalmış, satranç oynayan öğrencilerimizi seyrediyordu. Kağan ve Arca, bu oyuna arkadaşlarımız nasıl katılabilirler diye düşündüler ve zaman içerisinde hayallerini gerçekleştirerek öğrencilerin aynı anda 4 kişinin satranç oynayabildiği bir satranç masası geliştirdiler. Bu projeyi daha ileriye taşımayı, Türkiye'de ve dünyada adından söz edilecek ve ses getirecek şekilde turnuvalar düzenlemeyi hedefliyoruz" dedi.

Minik mucitlerden Kağan Kapıcıoğlu, dörtlü satranç oyununun büyük ilgi gördüğünü, oyunu geliştirmeye çalıştıklarını söyledi. Kapıcıoğlu, "Dörtlü satrancı yapma fikri arkadaşımla satranç oynarken, neden hepimiz aynı anda satranç oynayamıyoruz düşüncesinden doğdu. Dört kişinin aynı anda oynayabileceği satrancı ortaya çıkardık. Bu oyunu daha da geliştirmeyi düşünüyor ve turnuvalar yapmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Dörtlü satranç oyununun mucitlerinden Arca Uysal ise, "Biz satranç üzerindeki çalışmalarımızı tamamladığımızda herkese ilginç gelmişti. İlk fikri ortaya attığımızda herkes şaşırmıştı. Biz bunu geliştirerek kurallarını yazdık ve bir taslak meydana getirdik. Bunu oynayarak denedik.ve güzel bir oyun olduğunu gördük. Hep birlikte oynanan takım oyunu ortaya çıktı. Oyunda, sadece karşındakinin değil, tam dört kişinin hamlesini hesap etmek gerekiyor. Diğer satranca göre biraz daha zor oynanıyor. Dörtlü satrançla ilgili çeşitli turnuvalar düzenlemeyi hedefliyoruz. Bununla ilgili çeşitli çalışmalarımız var" şeklinde konuştu.

(SÖ-SA-MEF-Y)

Kaynak: İHA