Minik Çevre Elçilerinden Vatandaşlara Doğa Dostu Bez Çanta ve Çam Fidanı

Minik Çevre Elçilerinden Vatandaşlara Doğa Dostu Bez Çanta ve Çam Fidanı

16.01.2019 14:58 | Son Güncelleme: 16.01.2019 14:58

Minik çevre elçilerinden vatandaşlara doğa dostu bez çanta ve çam fidanı Gaziosmanpaşa'da doğayı korumak için 'Çevre Elçileri' vatandaşlara bez çanta dağıtıldıİSTANBUL - Gaziosmanpaşa'da 'Çevre Elçisi' öğrenciler tarafından doğaya zarar veren plastik poşetlerin kullanımının önüne geçmek...

Minik çevre elçilerinden vatandaşlara doğa dostu bez çanta ve çam fidanı

Gaziosmanpaşa'da doğayı korumak için 'Çevre Elçileri' vatandaşlara bez çanta dağıtıldı

İSTANBUL - Gaziosmanpaşa'da 'Çevre Elçisi' öğrenciler tarafından doğaya zarar veren plastik poşetlerin kullanımının önüne geçmek için vatandaşlara bez çanta dağıtıldı. Çevreyi koruma adına mesajlar veren minikler, bez çanta yanında vatandaşlara çam fidanı da hediye etti.

Gaziosmanpaşa'da 'Çevre Elçisi' öğrenciler tarafından 1 Ocak'tan itibaren ücretli olarak satılmaya başlanan ve doğaya zarar veren plastik poşetlerin kullanımının önüne geçmek için pazarda vatandaşlara bez çanta dağıtımı yapıldı. Yoğun ilgi gören dağıtımdan Gaziosmanpaşalılar oldukça memnun kaldı.

Gaziosmanpaşa'da 1 Ocak'tan itibaren ücretli olarak satılan ve doğaya zarar veren plastik poşetlerin kullanımının önüne geçmek için 'Çevre Dostu Gaziosmanpaşa için 7'den 70'e El Ele' isimli bir kampanya düzenlendi. Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin desteklediği etkinlikte 'Çevre Elçisi' öğrenciler özel kıyafetlerini giyerek, Gaziosmanpaşa Meydanı'nda bulunan pazarda vatandaşlara bez çanta ve çam ağacı fidanları dağıttı. Yoğun ilginin olduğu bez çanta dağıtımından Gaziosmanpaşalılar oldukça memnun kaldı. Kimi vatandaşlar bez torba dağıtımıyla adeta geçmişe döndüğünü söyledi. Çocuklara destek vermek ve çevre bilinci oluşturmak amacıyla Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta da kampanyaya katıldı. Usta bir yandan vatandaşlara bez çanta dağıtırken bir yandan da plastik poşet kullanan pazarcıları bez çanta kullanmaları konusunda uyardı.

" Bunun bir kampanyadan çok poşetin kullanılmaması gerektiğini ve poşet devrinin bittiğini göstermek için yaptık "

Türkiye'de plastik poşet sektöründen nasıl istihdam ve ticaret geliştiyse, bez çanta ve file gibi ürünlerden de istihdam sağlanacağına değinen Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta " Çocuklarımız bunu yaz tatillerinde bile önemli bir sorumluluk alarak, zaman zaman karşılaştığımız ortamlarda 'biz çevre elçisiyiz' diye tanıtarak büyük bir duyarlılık gösterdiklerini bizlere ifade etmişlerdi. Şimdi 7'den 70'e projesi kapsamında özellikle ilkokul çocuklarımızın çevre bilincini geliştirmek ve daha yaşlı büyüklerimizle birlikte çevre dostu bilincini yerleştirmek için bir kampanya başlattık. Poşet devri bittiğini, eskiden toplumun geleneklerine uygun çanta, file veya bez çanta kavramlarının gündemimize girmesi gerektiğini düşündük. Bunun bir kampanyadan çok poşetin kullanılmaması gerektiğini ve poşet devrinin bittiğini göstermek için yaptık. İlerleyen dönemlerde Türkiye nasıl bir poşet sektörü oluşturduysa ve poşet sektöründen istihdam ve ticaret geliştiyse, önümüzdeki süreçte yine bez çanta, file gibi çevre dostu bu tür ihtiyaçları karşılayacak ürünler üretilecek ve büyük bir sektör olacaktır " diye konuştu.

" Çocuklar kendi geleceklerine sahip çıktı "

Vatandaşlar plastik poşet kullanmasın diye bez poşet dağıttıklarını söyleyen Şah Emir Ersen " Plastik poşetler doğayı kirletiyor. Ama bez poşet kirletmiyor. Biz burada herkese plastik poşet kullanmasın diye bez poşet dağıttık. Plastik poşetler yırtılabiliyor ama bez poşetler kolay kolay yırtılmıyor " dedi.

Hem doğayı koruduklarını hem de geleceğine sahip çıktıklarını belirten Beren Ayan " Plastik poşetler doğada çok uzun süre kaldığı için bez poşet kullanımını çoğaltma amacıyla bu bez poşetleri dağıtıyoruz. Hem doğayı koruyoruz hem de geleceğimize sahip çıkıyoruz " dedi.

Minik Çevre Elçilerinden Vatandaşlara Doğa Dostu Bez Çanta ve Çam Fidanı
Minik Çevre Elçilerinden Vatandaşlara Doğa Dostu Bez Çanta ve Çam Fidanı
Minik Çevre Elçilerinden Vatandaşlara Doğa Dostu Bez Çanta ve Çam Fidanı
Minik Çevre Elçilerinden Vatandaşlara Doğa Dostu Bez Çanta ve Çam Fidanı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title