Milli Uçak Modernizasyon Projesi Tamamlandı

Milli İmkanlarla Savaş Uçağı Donanım ve Yazılım Modernizasyonunu Sağlayacak Olan Işık Projesi'nin İlk Aşaması Dün Eskişehir'de Düzenlenen Törenle Tamamlandı.

Milli Uçak Modernizasyon Projesi Tamamlandı

Milli imkanlarla savaş uçağı donanım ve yazılım modernizasyonunu sağlayacak olan Işık Projesi’nin ilk aşaması dün Eskişehir’de düzenlenen törenle tamamlandı.

Türk Hava Kuvvetleri RF-4E savaş uçaklarının ikisinin keşif ve gözetleme kapasitesi, ASELSAN, MİKES ortak üretimi çalışmalar sonucu günümüz modern savaş uçakları kapasitesine çıkarıldı. RF-4E’lerin teslim töreni Eskişehir’deki Hava Kuvvetleri Komutanlığı 1’inci Hava İkmal Bakım Merkezi’nde (HİBM) düzenlendi. Törene, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar ile Aselsan ve Mikes’in üst düzey yöneticileri katıldı.

18 uçak modernize olacak

1’inci HİBM Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Semih Birdoğan, 16 uçağın daha modernize edileceğini, dört uçağın bu yıl sonuna kadar, diğer 12’sinin ise Haziran 2010 sonuna kadar Hava Kuvvetleri’ne teslim edileceğini söyledi. Babaoğlu da modernizasyon ile uçakların kullanım ömürlerinin 2020’li yıllara kadar uzatıldığını kaydetti.

Her şartta hedefi bulacak

Aselsan tarafından imal edilen GPS [Küresel Konumlandırma Sistemi] ve INS [Ataletsel Seyrüsefer Sistemi] LN-100GT sistemi takılan uçakların seyrüsefer sistemleri de modern teknolojinin şartlarına ulaştı. Aviyonik modernizasyon sonucunda Uçuş Yönetim Sistemi baştan sona değişti. Uçakların her türlü hava şartında, yerden bağımsız seyrüsefer yapabilmeleri sağlandı. Mikes ise radar ikazı alıcısı sisteminin tasarım ve geliştirilmesini gerçekleştirdi. Uçakların haberleşme sistemleri de baştan aşağı yenilendi, günümüz teknolojisine uygun etkili ve güvenli haberleşme imkanına kavuşturuldu.