Milli Takımlar Teknik Direktörü Terim: "Hırvatistan'la Önemli Bir Maç Oynayacağız"

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Yarın Oynanacak Olan Euro2008 Çeyrek Final Maçıyla İlgili Yaptığı Açıklamada, Hırvatistan'ın Önemli Bir Takım Olduğunu ve Yarı Final İçin Ellerinden Geleni Yapacaklarını Söyledi.

Milli Takımlar Teknik Direktörü Terim:

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, yarın oynanacak olan euro2008 çeyrek final maçıyla ilgili yaptığı açıklamada, Hırvatistan'ın önemli bir takım olduğunu ve yarı final için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Maçın oynanacağı Viyana'daki Ernst Happel Stadı basın merkezinde, milli takım oyuncularından Nihat Kahveci ile birlikte yaptığı toplantıda basın mensuplarının sorularına geçmeden bir açıklama yapan Terim, ''Türk Milli Takımı 8 yıl aradan sonra tarihinde 2. kez çeyrek finalde. Bir ilki başarıp yarı finale Türkiye'nin adını yazdırmak istiyoruz. Bir yanlış anlaşılma var. Cenevre'deki basın toplantısında yaptığım açıklamaların Çek Cumhuriyeti galibiyetinin önüne geçmesinden rahatsız oldum. Tüm medya ile kavgalı olduğum yansıtılıyor, bu doğru değil, işini yapan herkese saygım var. Eleştrilerin bu işin bir parçası olduğunu söylemiştim. Benim işim yalan haberler, annelerin arkasına saklanıp bize faullü yumruk atanlarla. Böyle olunca Terim medyaya karşı gibi bir durum söz konusu oldu. Siz bunları üzerinize almayın onların hatasına sahip çıkmayın." diye konuştu.

Fatih Terim, "Bizimle sevinip bizimle üzülenlerden bir ricam olacak. Bizim sevincimiz başkasının üzüntüsü olmasın. Silah atarak sevinmeyi bırakalım. Her dakikasında yığınla alın teri bulunan 2 galibiyeti silah atarak kutlayanlar bazı insanların yaralanmasına sebep oldu. Bunları duydukça yaşadığımız sevinç üzüntüye dönüşüyor. 10 yaşındaki İzel'in yaralanması da bunlardan bir tanesiydi. Yoğun bakımdaymış, her geçen gün daha iyiye gidiyormuş, haberlerini alıyoruz ve seviniyoruz. Hiçbir galibiyet insan hayatından önemli değildir.'' dedi.

- SERVET ÇETİN YARIN OYNAMIYOR -

Terim, sakat ve eksiklikler nedeniyle Hırvatistan maçında taktik ve felesede değişiklik olup olmayacağının sorulması üzerine de, ''Hırvatistan maçında bundan önce oynadığımız maçların taktiği olacak. Taktit ve felsefemizde değişiklik yok. Numaralar bizi etkilemiyor. Şuan 15 oyuncu ve 2 kaleciyle çalışacağız. Servet yarın yok, üniversite hastanesine gönderdik, eğer turu geçersek yarı finalde de yok. 17 kişi ile sahada olacağız sakatlar da otelde kaldı. Kalan sağlarla devam edeceğiz.'' diye cevap verdi.

Fatih Terim, kaleci Volkan ve sarı kart cezalısı Mehmet Aurelio ile ilgili olarak ise ''Sadece Volkan ve Mehmet Aurelio değil, diğer saktalarımızda yok ve önemliler. Volkan yoksa, Rüştü var, o da tecrübeli bir kaleci. Bu akşam 100 yıl savaşları başlıyor. 90, olmadı 120 olmadı penaltılar. Biz baştan da cesuruz. Görünen biz ilk yarıda oyunu tuttuk ikinci yarıda istediğimizi yaptık. Hırvatistan daha hiç geriden gelmedi, umarım bu maçta onlar bunu yaşar, geriye düşer. Atak ve hucüm oynama düşüncemiz devam edecek.'' şeklinde konuştu.

Terim bir basın mensubunun, 'Oyuncu talebiniz olmadı hakkınız vardı' şeklindeki görüşüne ise ''Oyuncu seçimi mevkisel seçimler, bazen bu arkadaşlarımızı dışarıda bırakabiliyorsunuz. Bir tek stoperimiz 8 dikişli Emre Aşık. Ben bu kadroya güvendiğimi söylemiştim. Biri stoper, biri ortasaha olacak ve aslanlar gibi oynayacak. Sebep ve bahaneler artık kenarda kaldı. Tam bir limitteyiz, kimin nerde değil nasıl oynadığı önemli.'' yorumunu yaptı.

Fatih Terim, Çek Cumhuriyeti maçının son anlarında Koller'e Volkan'ın hareketini Volkan'la konuşup konuşmadığının ve Mehmet Aurelio'nun cezasının sorulması üzerine de, ''Volkan'ın hareketini tasvip etmediğimi kendisine de söyledim. 2 maç ağır oldu, girişimler yapıldı. Aynı kategoride olan Alman oyuncu Schweinsteiger'in hareketiyle bağdaştırıp bir maça indirirlerse mutlu oluruz. Mehmet Aurelio'ya gelince, bizim için çok önemli bir oyuncu, sistem için önemli bir yetenek. Onsuz orta saha kolay olmayacak. Bu bölgeyi de biriyle halledeceğiz. Onun yerine oynayan ondan daha iyi olacaktır.'' diye cevap verdi.

Terim, turnuvadan keyif alıp almadığı, Türk futbolun gelişi ve maç 11'ni verip vermeyeceğiyle ilgili olarak da şunları söyledi; ''Ben ilk günden beri keyif alıyorum. Burada olmak, Türkiye'yi biryere taşımak, seyircilerimizi, genç yaşlı, herkesi göğüslerinde ay-yıldızla görmek keyif verici. Bir bölümü keyifli olan oyunun bu keyfi daha uzun dakikalara da yaymak istiyoruz. Volkan olayı olmasa, geriye gelip öne geçmek, ülkeyi sevindirmek keyifli, sakatlıklar olmasa daha keyifli olacaktık, yapacak bir şey yok kaygımız yok.

Euro96'da biz finallere ilk kez katıldık, o günden buyana çok büyük farklar oldu. 12 senede mantalite ve tecrübe değişti. Takım ve milli takım bazında başarılar elde ettik. Bu açıdan önemli.

Sakatların dışında kalanlar boşluğu dolduracaktır. Benim duruşumdan o boşluk dolacak gibi gözüküyor. Fizik boşluk tanımıyor, yerleri dolacaktır. Bunu bir fırsat olarak değerlendirecek oyuncular var. Takım çok iyi kenetlenmiştir. Oynamayanlar oynayanları kendi yerlerine hazırlayacaktır. Maça eksik çıkmayacağız, onun için sahada 11 kişiyiz.

Stoperlerden biri yoksa Servet'in yerine Gökhan Zan oynar. Emre Aşık oynar. Hakan Balta üçlü oynandığında stoper oynadı ama gerekirse oynatacağım şuan düşünmüyorum. İlk 11'i veremeyeceğim. Elimde idi size verecektim ama bazı değişiklikler oldu. Öğleden sonra aldığımız haber bu değişikliğe zorladı.''

Terim, maç hangi periyotta tamamlanırsa avantaj olur sorusuna ise ''Geçen maçta da penaltı ve uzatma konuşmadık ve çalışmadık. Bu maçın da 90 dakikada tamamlanması ve erken olması. Eğer uzar ya da penaltılar gelirse ona da hazırlıklıyız. Ben oyuncularımı o yönde hazırlamıyorum. Herkes kendi adına kazanmak isteyecek. Hırvatistan hiç mağlup olmadı. Bakalım bu maçta ne olacak.'' diye konuştu.

Fatih Terim, soru cevabın ardından yaptığı açaklamada da, İtalyan gazetecilerle bir araya gelmesinin yanlış anlaşıldığını, bu konuda kimseye ayrıcalık tanımadığını belirterek, şunları söyledi; ''İtalyan gazetecilerle bir araya geldik, farklı şeyler konuşmadık. İtalya'yı sevdiğimi, orada çalışmak istediğimi bunun bir rövanş değil, oraya olan sevgimden kaynaklandığını söyledim. Bu açıklama onlara bir ayrıcalık değildir. Bunun bilinmesini isterim.''

- NİHAT KAHVECİ: ''BEN İSPANYA'DA DA BURADA DA FORVET OYNUYORUM'' -

Bu arada Teknik Direktör Fatih Terim'le basın toplantısına gelen Nihat Kahveci de, Hırvatistan maçının zor olacağını ve penaltılara kalmadan kazanan tarafın kendileri olmasını istediğini söyledi.

Nihat, mevkisi ile ilgili sorulan soruya ise ''6 yıldır İspanya'dayım forvet oynuyorum şimdi de forvetteyim ve yerimden memnunum.'' dedi.

Sakatlıklarla ilgili ve Servet'in oynamamasının takım üzerindeki etkisinin sorulmasına da cevap veren Nihat, ''Hocam oyuncuların durumunu söyledi. Burada 23 kişiyiz. Servet bunlardan biri. Onun yerine oynayacak arkadaş da en az onun kadar mücadele edecek. Ağrılarına rağmen maçlara ve antrenmanlara çıkıyorlar. Servet'in adı ön plana çıkıyor ama sıkıntısı olan arkadaşlar. Onlar da fedakarlık yapıyor.'' şeklinde konuştu.

Nihat, 6 senedir İspanya'da oynayan bir oyuncu olarak onların finalde olmasını istediğini de belirterek, ''Şu anda çeyrek finaldeyiz. 2 maç sonra onlarla karşılaşma durumumuz var. Gönül ister ki Türkiye-İspanya final oynasın. Eğer böyle olursa çok sevinirim.'' diye konuştu.

Maçın 90 dakika içinde bitmesini istediğini, 4 günde bir maç oynadıklarını bunun da kendilerini yorduğunu belirten Nihat, ''Bu ağır tempoda 120 dakika oynamak zor olur. İş 90 dakikada biterse seviniriz.'' dedi.

Bu arada A Milli Takım, yarın oynanacak Hırvatistan maçının son çalışmasını maçın oynanacağı statta yaptı. İlk 15 dakikası basına açık yapılan antrenmana sakatlıkları olan oyuncular katılmadı.