Milli Savunma Bakanı Yılmaz: TSK Ne Açıklıyorsa Doğrudur

Milli Savunma Bakanı Yılmaz: TSK Ne Açıklıyorsa Doğrudur

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Zonguldak'ın Alaplı İlçesi'ne bağlı Kasımlı Köyü'nde hayırseverlerin desteği ile yaptırılan 450 kişilik caminin açılışını yaptı.

Milli Savunma Bakanı Yılmaz: TSK Ne Açıklıyorsa Doğrudur

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Zonguldak'ın Alaplı İlçesi'ne bağlı Kasımlı Köyü'nde hayırseverlerin desteği ile yaptırılan 450 kişilik caminin açılışını yaptı. Daha sonra şehit mevlidine geçen Bakan Yılmaz, çıkışta TSK'nın düşen uçakla ilgili yaptığı açıklamaya "TSK ne açıklıyorsa doğrudur" dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, ilçe girişindeki akaryakıt istasyonunda Vali Erol Ayyıldız, AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Ercan Candan, Özcan Ulupınar, İl Emniyet Müdürü Metin Seyfi Sazak ve partililer tarafından karşılandı. Kasımlı Köyü Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği'nin, 2 bin nüfuslu köyün Ferahlı Mahallesi'nde hayırseverlerin desteği ile yaptırdığı caminin açılış törenine Bakan Yılmaz'ın yanında Alaplı Kaymakamı Yıldıray Malğaç ve Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay da katıldı.

Törende konuşan Bakan Yılmaz, "Bugün burada bir hayır işinin açılışını yapıyoruz. Öncelikle bizim inancımız da vardır. Kim hayra vesile olursa hayrı bizzat işleyen gibi sevap alır. Bu caminin yapılmasında emeği geçenlerin hepsi ayrı ayrı sevap aldı. Caminin yapılmasında emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum" dedi.

Bakan İsmet Yılmaz'ın konuşmasının ardından kurdele kesilerek caminin açılışı yapıldı. Bakan Yılmaz, camiyi gezdikten sonra abdest alarak öğle namazı kıldı. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, daha sonra köyden ayrıldı.

'TSK NE AÇIKLIYORSA DOĞRUDUR'

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 14 Temmuz 2011'de Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde PKK'lı teröristlerle girilen çatışmada şehit olan 13 askerden jandarma komando er 21 yaşındaki Noyan Aydın'ın Ereğli'nin Dedeler Köyü'nde bulunan mezarı başındaki anma törenine katıldı. Noyan Aydın'ın birinci ölüm yıldönümünde köy mezarlığında gerçekleştirilen törende, Vali Erol Ayyıldız ile birlikte şehit askerin annesi Ayşe Aydın ve diğer yakınları ile köylüler de hazır bulundu. Törende İstiklal Marşı okunmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Ardından şehit asker için Kur'an okundu. Törenin son bölümünde Noyan Aydın'ın ağabeyi Orhan Aydın, ölümünden sonra kardeşi için yazdığı şiiri okudu. Bu sırada şehit askerin annesi Ayşe Aydın ile Bakan Yılmaz'ın gözlerinin dolduğu görüldü. Anne Ayşe Aydın ise zorlandığı konuşmasında gelen herkese teşekkür etti.

Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız ise konuşmasında "Şehitler ölmüyor ve yaşıyorlar. Onlar güzel bir hayat yaşadılar ve mükafatlarını aldılar. Bize düşen diriler olarak yaşamayı becerebiliyor muyuz" dedi.

Bakan İsmet Yılmaz ise konuşmasında "Şehitler ölmemişlerdir. Onlar diridirler. Farklı inanırsak inancımızın dışına çıkarız" dedi.

Bakan Yılmaz, mezarlıktan ayrılırken gazetecilerin soruları üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri'nin düşürülen uçakla ilgili yaptığı açıklamaları değerlendirdi. TSK'nın bugüne kadar yaptığı tüm açıklamaların doğru olduğunu ifade eden Bakan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Niçin açıklama yapmak durumunda kalıyor? Bir açıklamaya yanlış yorum yapılıyor. Milletimiz de o yanlış yoruma gidiyor. Bizim şu anda düşen uçakla ilgili denizden çıkardığımız parça oranı yüzde 10 bile değil. Yüzde 10 bile olmayan bir orana bakarak yüzde 90 hakkında karar verilir mi? Lütfen milletimiz sabırlı olsun. Bütün aletleri çıkaralım. Bütün parçaları çıkaralım. Çıkarttıktan sonra bir değerlendirme yapalım. Milletimize bu doğruyu verecek. Şunu söylüyoruz ki; Her ne açıklanırsa Genelkurmay Başkanlığımız tarfından hepsi doğrudur. Peki niye açıklama yapıyor? Milletimiz doğru bilgilensin diye. İlave açıklamayı niye yapıyor? Yanlış yorumları önlemek için. Bu şekilde düşünenler TSK'ya destek verse, Türkiye Cumhuriyeti hükümetine destek verse bu ülkeye daha çok hizmet etmiş olur. Sabretsinler. Uçakla ilgili parçalar çıktıktan sonra, incelemeler tamamlandıktan sonra tam bir açıklama yapılacaktır."

Bakan Yılmaz, daha sonra şehit askerin evini ziyaret etti. Bakan Yılmaz, burada şehit Noyan Aydın'ın kullandığı eşyalar ve fotoğraflarının bulunduğu müzeye dönüştürülen odasını gezdi. Şehit askerin anı defterini imzalayan Bakan Yılmaz, daha sonra köyden ayrıldı.