Milli Şair Mehmet Akif Ersoy, Manavgat'ta anıldı

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy, Manavgat'ta anıldı

Antalya'nın Manavgat ilçesinde İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy'un vefatının 71. yıldönümü nedeniyle anma programı düzenlendi.

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy, Manavgat'ta anıldı

Antalya'nın Manavgat ilçesinde İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy'un vefatının 71. yıldönümü nedeniyle anma programı düzenlendi.

BBP Manavgat İlçe Teşkilatı, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'u ebediye intikalinin 71. yıldönümü anma etkinlikleri çerçevesinde Delta Düğün Salonu'nda anma programı düzenledi. Programda, önce İstiklal Savaşı, Çanakkale Savaşı, Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde PKK terör örgütünün hain saldırında şehit düşen Manavgatlı Piyade Uzman Çavuş Mustafa ve Uysal ve 11 arkadaşına; Isparta Davraz'da tatbikatta donarak şehit olan Üstteğmen Emre Ercan'a; Hocaların Hocası Prof. Dr. Sabahattin Zaim ve Isparta'da uçak kazasında hayatını kaybeden 57 yolcu ruhuna Fatiha okundu.

"Milli Onurumuz ve Bağımsızlığımızın Sembol İsmi Mehmet Akif Ersoy'u Anma ve Anlama" adlı programda konferans veren Süleyman Demirel Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Mehmet Doğan Silleli, Milli Şair'in çileli hayatı ve eserlerini Manavgatlılara anlattı.

27 Aralık 1936 yılında vefat eden Mehmet Akif Ersoy'un ebediyete intikalini Manavgat'ta 16 gün önce anmanın heyacanını yaşadıklarını ifade eden Mehmet Doğan Silleli, Akif'in, şiirlerini topladığı Safahat'la Türk milletinin İstiklal Savaşı'nda yaşadığı sıkıntılara tercüman olduğunu söyledi.

1873 yılında İstanbul'da doğan ve 63 yıllık pırıl pırıl hayatı, yazdığı şiirleri, camilerde vaazları, yazdığı edebi makalelerle ile Milli Mücadele'nin öncü ismi olduğunu ifade eden Silleli, Anadolu insanının kalbine gömdüğü Milli Şairi'ni 71 değil, 1071 yıl da geçse asla unutmayacağını söyledi. Akif'in, Türk milletine ithafen yazdığı İstiklal Marşı ile Anadolu insanının kalbine taht kurduğunu belirten Silleli, öldüğünde geriye mal mülk bırakmasa da yazdığı yazdığı ölümsüz eseri ile Türk milletine en büyük miras bıraktığını söyledi.

Silleli, "Akif, yazdığı ve Safahat'ta topladığı şiirleri ile Türk milletinin sesi, soluğu ve vicdanı olmuştur. Milli Şairimizin adını ilelebed yaşatmak ve eserlerini tanıtmak için ne yapsak azdır. Onun örnek ve onurlu yaşamı her daim Türk gençliğine ışık olmuştur ve olmaya devam edecektir. Akif, Türk milletinin bağımsızlık mücadesini kazanırken çektiği zorlukları 'Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın' sözü ile özetlemiştir. Evet, Milli Şairimizin dediği gibi Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın. TBMM, 12 Mart 1921'de kabul edilen ve ayakta defalarca alkışlanarak okunan İstiklal Marşımız, aradan 86 yıl geçmesine rağmen dün yazılmış gibi tazeleliğini koruyor. Milli Şarimizi onurlu yapan da yarışma sonunda adına tevdi edilen ve zamanın bankalarının bozamadığı 500 lirayı almayarak büyüklüğünü göstermiş. Bu parayı bir hayır kurumuna bağışmasını teklif etmiştir. Yüreği insan sevgisi dolu olan Akif, kış ayında paltosunu bir dilenciye verecek kadarda cömettir." diye konuştu.

Konferans sonuda özgün müzik sanatçısı Hasan Sağındık, hayranlarına sevilen parçalarını seslendirdi.

Programın sonunda Manavgatlı bir ressamın Mehmet Akif Ersoy portresi açık arttırmayla satışa çıkarıldı. Açık arttırmada portreyi bin YTL'ye işadamı Ahmet Boztaş satın aldı.

Geceye; BBP Antalya İl Başkanı Rasim Küçük, BBP Isparta İl Başkanı Yusuf Işık, AK Parti Manavgat İlçe Başkanı Cemil Yiğit, Saadet Partisi İlçe Başkanı Kıvanç Günyar, Türk Eğitim Sen Manavgat Şube Başkanı Fethi Kurt, 07 Manavgatlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Ali Ünal, ADD Başkanı Oktay Sevinç ve BBP İlçe Başkanı Ali İhsan Kılınç ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak: CHA