"Milli İradeye Saygı Mitingi"

"Milli İradeye Saygı Mitingi"

Başbakan Erdoğan.(7) "Biz, çoğunluğun azınlığa tahakkümüne de 'evet' demiyoruz ve biz, yüzde 50 ile geldik ama biz yüzde yüzün iktidarıyız, yüzde yüzün hükümetiyiz" "Sayın Menderes, çok kibardı, çok nazikti."

- Başbakan Erdoğan: (7)

"Biz, çoğunluğun azınlığa tahakkümüne de 'evet' demiyoruz ve biz, yüzde 50 ile geldik ama biz yüzde yüzün iktidarıyız, yüzde yüzün hükümetiyiz"

"Sayın Menderes, çok kibardı, çok nazikti. Bu kadar kibar, bu kadar nazik insanı ipe götürdünüz, astınız be vicdansızlar, astınız"

"Bölgesel milliyetçiliğe hayır. Etnik milliyetçiliğe hayır. Dinsel milliyetçiliğe hayır. Bu ülkede Alevi, Sünni, Hristiyan, Müslüman bu ayrılıkları yapmayan tek iktidar, AK Parti iktidarıdır"

"Bu Cumhuriyeti hep birlikte kurduk, hep birlikte yaşatacak, hep birlikte büyüteceğiz"

"Sizler de benim vatandaşımsınız ama diyorum ki bu tencere tavayı gece yarısı çalacağınıza, gelin meydanlarda çalın. Gayet güzel bir şekilde bunu burada yapın. Verin buradan mesajınızı"

Erdoğan, tek parti CHP döneminin ağır baskılarının, dayatmalarının, toplum mühendisliğinin tek tek sona erdiğini vurgulayarak, bunu hazmedemeyenler, bunu kabullenemeyenler, millet iradesine sayıgısı olmayanların, 27 Mayıs'ta o başbakanı devirerek, iki arkadaşıyla birlikte darağacına götürdüğünü söyledi.

Kendisini üslubu nedeniyle eleştirenler olduğunu aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

"Şimdi burada birşey söyleyeceğim;  'Sayın Başbakan çok sert, çok gerilimden yana, diktatör'... Onlara sesleniyorum. 'Sayın Menderes çok kibardı, çok nazikti.  Bu kadar kibar, bu kadar nazik insanı ipe götürdünüz, astınız be vicdansızlar, astınız. İdam ettiniz. Şimdi Erdoğan için de bunu kullanıyorsunuz. Fakat biz 'Ölüm haktır. Allah'ın verdiği ömrü Allah'tan başka kimse alamaz', biz buna inanmış insanlarız. Biz, milletimizle kucaklaşmışız, milletimizle beraberiz. Milletimizle bütünüz. Bizi ayırmaya, Allah'ın izniyle kimsenin gücü yetmeyecek. Biz beraber yürüdük bu yollarda, yağmur demedik, çamur demedik, kış demedik. Hep beraber yürüdük."

"Türkiye'nin önünü kesiyorlar"

Başbakan Erdoğan, Türkiye ekonomisinin bu denli büyüdüğü bir dönemde, Türkiye'nin dış politikada ağırlık kazandığı her dönemde, çeşitli müdahalelerle Türkiye'nin önünün kesildiğine dikkati çekti. Bunun için büyük gayret sarf ettiklerini belirten Erdoğan, millete ağır darbeler vurulduğunu fakat Türkiye'de bu dönemin AK Parti'yle geri gelmemek üzere kapandığını anlattı.

Milli iradenin AK Parti'yle güçlendiğini vurgulayan Erdoğan, "AK Parti'yle birlikte millet 'Yeter' demiştir. Bu zulme, bu dayatmalara, bu baskılara artık ahlaklı bir isyan ortaya koymuştur. Taksim Gezi Parkı bahanesiyle Türkiye genelinde ortaya konan tavır, değerli kardeşlerim, kesinlikle samimi değildir. Çok açık bir şekilde milletin, milli iradeyi bir tarafa koymak suretiyle, azınlığın çoğunluğa tahakkküm etme gayretinden başka bir şey değildir" diye konuştu.

Erdoğan, buna müsaade etmediklerini ve etmeyeceklerini aktararak, "Bu ülkede azınlık çoğunluğa tahakküm edemez, aksi takdirde milletin reyleriyle iş başında olan bu iktidar, kendisine oy verenlere saygısızlık yapmış olur. Biz, çoğunluğun azınlığa tahakkümüne de 'evet'  demiyoruz ve biz yüzde 50 ile geldik ama biz yüzde yüzün iktidarıyız, yüzde yüzün hükümetiyiz. Bunu defaatle söyledik" dedi.

"Ayrımcılık yapmayan tek iktidar, AK Parti iktidarıdır"

Erdoğan, Hakkari'de AK Parti'nin milletvekili bulunmadığını anımsatarak, bunun bir ölçü olmadığını, Türkiye'nin her yerine hizmet ulaştırdıklarını söyledi. Hakkari ve Iğdır'a yapılan havaalanlarından bahseden Erdoğan, şunları kaydetti:

"10 yıl önce Hakkari'ye havaalanı yapılacak dense kim inanırdı? Iğdır'da havaalanını yaptık ve açtık. Yollar yapıldı, okullar yapıldı, üniversite yapıldı. Hastaneler yapıldı, yapılıyor. Hakkari'de, Yüksekova'da 150 yataklı bir hastane, merkezde 150 yataklı bir hastane. Ayrım yok. Yani benim milletvekilim var veya yok, öyle bir şey düşünmedik. Çünkü bölgesel milliyetçiliğe hayır. Etnik milliyetçiliğe hayır. Dinsel milliyetçiliğe hayır. Bu ülkede Alevi, Sünni, Hristiyan, Müslüman bu ayrılıkları yapmayan tek iktidar, AK Parti iktidarıdır."

"Milli irade hırsızlarını bizler de milletimiz de çok iyi tanıyoruz"

Gezi Parkı'nda 18 gün boyunca sürdürülenleri "şiddet eylemi" olarak tanımlayan Erdoğan, azınlığın çoğunluğa, imtiyazlıların mağdurlara, seçkinlerin millete egemen olma, hükmetme, imtiyazlarını geri alma girişimi olarak niteledi.

Erdoğan, ağacın, çevrenin, Gezi Parkı'nın arkasında saklanıp, korkakça, alçakça, ahlaksızca kendi kirli hesaplarını görmeye çalışanları ve ağacın, çevrenin, Gezi Parkı'nın arkasına saklanan faiz lobisini de bildiklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Milli irade hırsızlarını, kaymak tabakayı, bizler de milletimiz de çok iyi tanıyoruz. Sandıktan başka yol arayanlara bu ülkede geçit vermeyeceğiz. Milli irade hırsızlarına asla fırsat tanımayacağız. Çetelerin, terör örgütlerinin, illegal örgütlerin vandallıkla, ahlaksızlıkla milletin huzurunu bozmalarına müsaade etmeyeceğiz. Bu milli irade hırsızlarına karşı bugün tüm Türkiye, tek yürek halindeyiz. 76 milyon bugün hep beraber. Biz, beraberiz, hep birlikte Türkiye'yiz. Yüzde 50 olarak değil, yüzde yüz olarak bugün hepimiz en güçlü şekilde milli iradeye sahip çıkıyoruz. Sadece AK Partililer olarak değil, her siyasi görüşten Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak, bugün kardeşliğe, demokrasiye vurgu yapıyor ve milli iradeyi en güçlü şekilde haykırıyoruz. Bu Cumhuriyeti hep birlikte kurduk, hep birlikte yaşatacak, hep birlikte büyüteceğiz."

"Beraber olacağız, iri olacağız, diri olacağız"

Yola çıkarken söylediklerini mitingde tekrarlayacağını anlatan Erdoğan, "Bakınız, Afyonkarahisar'da 14 yıl önce ne dediysek burada onu söylüyoruz" dedi.

Erdoğan, miting alanını dolduran binlerce vatandaşla, "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" sloganını bir ağızdan söyledi. 

Başbakan Erdoğan, Türkiye'de 76 milyon yurttaşın bir olması gerektiğini belirterek, "Beraber olacağız, iri olacağız, diri olacağız" dedi. 

Bu sayede kardeşliğin pekiştirileceğini aktaran Erdoğan, insanların birbirine saygı duyacağını, hoşgörüyle davranacağını, insanların birbirlerinin hukukuna ve yaşam tarzına saygı duyacağını söyledi. 

Erdoğan, buradan hareketle, kardeşlik ve komşuluk hukukunun tesis edileceğini vurgulayarak, bunun en güçlü şekilde gösterileceğini belirtti. 

"Tencere, tava" çalanlara seslendiğini aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

"Sizler de benim vatandaşımsınız ama diyorum ki bu tencere tavayı gece yarısı çalacağınıza gelin meydanlarda çalın. Gayet güzel bir şekilde bunu burada yapın. Verin buradan mesajınızı. Hiç kimseyi dışlamadan, ötelemeden, kimseye hor gözle bakmadan, gönül gönüle geleceğe yürüyeceğiz. Artık daha fazla çalışacağız. Seçimlere şurada 8 ay kaldı. Biz bugüne kadar sustuk, sükut ettik, sabrettik. 8 ay daha sabredeceğiz. Sandıkta milli irade hırsızlarına gereken cevabı en güçlü şekilde vereceğiz. Şimdi, önümüzdeki hafta 20'sinde Mersin'de Akdeniz  Oyunları'nın açılışını yapacağız.  21'inde U20 Kayseri'deyiz. 22'sinde, 23'ünde inşallah Erzurum ve Samsun'da milli iradeye saygı mitinglerini yapacağız."

Erdoğan, mitinge gelenlerden, Türk bayraklarını katlayıp saklamamalarını, balkonlarına asmalarını istedi. Bunu, bayrak kampanyası olarak tanımlayan Erdoğan, bunlarla birilerine en güzel cevabı vereceklerini söyledi.

- İstanbul

Kaynak: AA