Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz İzmir Valiliğine yaptığı ziyarette cumartesi günü Hollanda ile yaşanan kriz hakkında konuştu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz İzmir Valiliğine yaptığı ziyarette cumartesi günü Hollanda ile yaşanan kriz hakkında konuştu. Yılmaz, "Avrupa böyle tekleyici, dışlayıcı, ötekileştirici, kutuplaştırıcı olursa Avrupa'nın zevali yakındır" dedi.


İzmir'e bir dizi programa katılmak için gelen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz İzmir Valiliğini ziyaret etti. Yılmaz'ı, İzmir Valisi Erol Ayyıldız ve İzmir Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi karşıladı. İzmir Valiliği anı defterini imzaladıktan sonra açıklamalarda bulunan Bakan Yılmaz, cumartesi günü Hollanda ile yaşanan krizi değerlendirdi. Bunun Avrupa'nın bir iç meselesi olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Avrupa'nın iç meselesi, iç sorunu fakat bize de yansıyan yönü oluyor. Avrupa'da ırkçılık yükseliyor. Dolayısıyla bu ırkçılığı engellemek için, bu ırkçılığı doğuran sebepleri ortadan kaldırmak için Avrupa'daki ülkelerin, Almanya olsun Hollanda olsun Belçika olsun veya Fransa olsun gerekli tedbirleri alması lazım. Peki almazlarsa ne oluyor? Irkçılıkla yaklaşırsanız; İşte bu cumartesi Hollanda'da gördüğümüz olay oydu. Wilders iktidar olmasın diye bir gayret var. Ama bilin ki o gün Wilders iktidardaydı. Dolayısıyla iktidarda olduğunda ne oluyor? Ulusal hukuk ihlal ediliyor. Bu ırkçılar iktidarda olduğunda ne oluyor? İşte Hollanda'nın yıllardan beri geçmiş bir itibarı varsa o itibarını yerlerde süründürüyor. Dolayısıyla bu gidişatın Avrupa ülkelerine itibar kazandırdığı, değerini artırdığı söylenemez. Tabi bundan bize de düşen bir pay var. Türkiye hiçbir zaman bir ırkçı, bir ayrımcı politika gütmemiştir" diye konuştu.


"Yeni sistemde pilot il İzmir"


İzmir'in yarınının bugünden daha güzel olacağını aktaran Yılmaz, eğitim sistemi üzerine açıklamalarda bulundu. Yılmaz, "İzmir'in bildiğiniz gibi 30 ilçesi var. 30 ilçesinin 25'inde eğitimle ilgili fazla bir sıkıntımız yok. Ama 5 ilçesinde ikili eğitimle ilgili okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim kapsamına almakla ilgili ilave bir çalışmaya ihtiyacımız var. Önümüzdeki dönemde inşallah yatırımlarımızla birlikte, Başbakanımızın talimatı uyarınca 2019 yılı sonuna kadar İzmir'de ikili eğitimi ortadan kaldıracağız. Okul öncesi 5 yaş eğitiminin tamamını zorunlu eğitim kapsamına alacağız. Birde yine Başbakanımızın eğitimle ilgili üçüncü talimatı da 5'inci sınıfları İngilizce ağırlıklı olarak ama haftada 20 saatin üzerinde bir İngilizce, tabi İngilizce olarak söylüyorum ama kimileri için Fransızca, kimileri içinde farklı bir dil olacaktır. Yani yoğunluklu bir İngilizce sınıfı-yılı haline getirmek için bir çalışmamız var. Pilot çalışma olarak önümüzdeki yıldan itibaren başlayacağız. İnşallah bu pilot iller arasında İzmir de olacaktır diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.


"YGS'ye geç kalan öğrenciler 15 dakika önce orada olacaklarını taahhüt etmiş"


Pazar günü yapılan Yükseköğrenime Geçiş Sınavı'na (YGS) geç kalan öğrenciler için de bir açıklamaya yapan Yılmaz, "Aynı sizin gördüklerinizi, vatandaşın gördüklerini bizde görüyoruz. Aynı şey gereğince ÖSYM Başkanımızı aradım. ÖSYM Başkanımızın söylemiş olduğu şu: Sınava girerken bir sınav giriş belgesi veriyoruz. Bu sınav giriş belgesini kişiler internet üzerinden alıyorlar. İnternet üzerinden bu kimlik belgesi verilmeden önce mutlaka orada uyarı olduğunu, işte 15 dakika önce orada olmayı taahhüt ediyorum, orada mutlaka olacağım diyerek buton olduğunu, o butona bastıktan sonra kimlik kartının alınabileceğini ifade etti. Dolayısıyla da okudum, anladım, bastım, evet diye yani vatandaşları bir bilinçlendirme diye bir durum var. Yani hiçbir şey yokmuşta gelenleri 15 dakika almadım benim haberim yoktu gibi bir yaklaşım doğru değildir. Ama böyle bir şey olmuş kişiler hata yapmış, hatalarının da bedeli ağır olmuş onu da söyleyeyim. Artık bir daha ki yıllarda mutlaka 15 dakika değil yarım saat önce orada olmak lazım. Genel kural şu; 8'de gel, gelemiyorum. O halde 8'de gelemiyorsan 7'de gel derler" diyerek öğrencilere uyarıda bulundu. - İZMİR

Kaynak: İHA