Milli Eğitim Bakanı Çelik, İstanbul Lisesi'nin Pansiyonunu Açtı

Milli Eğitim Bakanı Çelik, İstanbul Lisesi'nin Pansiyonunu Açtı

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İstanbul Lisesi'nin 180 Erkek, 52 Kız Öğrenci Kapasiteli Yenilenen Pansiyonunun Açılışını Gerçekleştirdi.

Milli Eğitim Bakanı Çelik, İstanbul Lisesi'nin Pansiyonunu Açtı

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İstanbul Lisesi'nin 180 erkek, 52 kız öğrenci kapasiteli yenilenen pansiyonunun açılışını gerçekleştirdi.

Bakan Çelik, öğrenciler ve horon ekibi tarafından kapıda karşılandı. Bahçede gerçekleştirilen kısa gösterinin ardından, Bakan Çelik ve protokol, lisenin konferans salonuna geçti. Burada bir konuşma yapan Bakan Çelik, "Kamu binalarının sivil mimariye örnek olması gerekiyor. İstanbul Lisesi ise böyle bir yapıya sahip. İstanbul'da yeni yapılan okullar da sivil mimariye örnek teşkil edecek şekilde tasarlanıyor" dedi.

Pansiyonun yenilenmesi için gerekli paranın hayırsever vatandaşlar ile okul aile birlikleri ve dernekler tarafından karşılandığını belirten Bakan Çelik, okul müdürlerine uyarıda bulunarak, "Okullarda velilerden para istemeyin, onlarla bu konuda tartışmayın, okul aile birlikleri var. Bizim kültürümüzde vakıf anlayışı var. Veliler zaten kendileri gerekli yardımları yapmaktalar" diye konuştu.

Türkiye genelinde bin 874 devlet pansiyonunun bulunduğunu ve 550 bin öğrencinin buralardan faydalandığını belirten Bakan Çelik, "Pansiyonlar eğitimde fırsat eşitliğinin bir göstergesidir. Anadolu'da kırsal kesimlerde oturan ve şehirde okumak isteyen, maddi durumu iyi olmayan evlatlarımız buralarda barınmaktadır" şeklinde konuştu.

Anadolu liselerinde 15 bin öğrencinin Almanca eğitim gördüklerini de dile getiren Bakan Çelik, Almanca ve Türkçe eğitim veren yüksek eğitim kurumlarının kurulması için hareket geçtiklerinin altını çizen Bakan Çelik, "Almanya ile görüşmeler yapıldı. Prensipte anlaşıldı. Yeni kurulacak üniversitelerde Almanca ve Türkçe eğitim verilecek. Çalışmalarımıza devam ediyoruz" dedi.

Konuşmasının ardından Bakan Çelik, yeniden düzenlenen pansiyonun açılış kurdelesini 2007 Ortaokul Kurumları Sınavı (OKS) birincisi Fatih Özkan ile birlikte kesti. Açılış töreninin ardından Bakan Çelik, OKS şampiyonu Özkan'la birlikte pansiyonun çeşitli bölümlerini gezdi.

(HD-RA-ÖK-Y)

Kaynak: İHA