Milli Bisikletçiler Kastamonu'da

Milli Bisikletçiler Kastamonu'da

Kanserde Erken Tanı İçin Yola Çıkan Mavi Bisikletçiler, Kastamonu'ya Geldi. Milli Bisikletçilerle Birlikte Yüzlerce Kastamonulu Sağlık İçin Pedal Çevirdi.

Milli Bisikletçiler Kastamonu'da

Kanserde erken tanı için yola çıkan mavi bisikletçiler, Kastamonu'ya geldi. Milli bisikletçilerle birlikte yüzlerce Kastamonulu sağlık için pedal çevirdi.

Bu yıl 3.'sü düzenlenen ve kanserde erken tanıya dikkat çekmek için Rize'den yola çıkan milli bisikletçiler, "Mavi Bisiklet" turunun 8. gününde Kastamonu'ya ulaştı. Milli bisikletçileri Kışla Parkı önünde yaklaşık 500 Kastamonulu bisikletçi karşıladı. Millilerle birlikte parktan belediye meydanına hareket eden Kastamonulu bisikletçiler, sağlıklı yaşam için pedal çevirdi. Bisiklet turuna minik çocukların da katılması dikkat çekti. Belediye meydanına gelen milli bisikletçiler için burada tören düzenlendi.

Törene, Kastamonu Valisi Nurullah Çakır, Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu, Roche firması temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Burada bir konuşma yapan Roche İlaç Medikal Direktörü Dr. Çiğdem Aşkın, kanserin dünyadaki ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer aldığını söyledi. Meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu dile getiren Aşkın, meme kanserinde erken tanının hayat kurtardığını kaydetti.

Meme kanseri hakkında katılımcılara bilgi veren Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorlarından Prof. Dr. Mustafa Altınbaş ise, sadece 5 kanser türünde erken teşhisin yapılabildiğini ve bunları meme, kalın bağırsak, prostat, cilt ve rahim ağzı kanseri olarak sıraladı. Meme kanserinin erken teşhisinde kadınlara büyük görev düştüğünü açıklayan Altınbaş, kadınların kendi kendilerini tedavi ederek yüzde 85 erken teşhise ulaşabilecekleri belirtti.

Vali Nurullah Çakır ise, bisiklet turunun Kastamonu'dan geçmesi nedeniyle tüm yetkililere teşekkür ederek, "Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ifade ettiği gibi zeki, çevik ama bir taraftan da ruh ve beden yüceliğine kavuşturan böyle bir spor anlayışının meme kanserinde erken teşhisi dikkate alıyor olmasını sevinç kaynağı olarak görüyoruz" dedi.

Vali Çakır, konuşmasının ardından turu düzenleyen yetkililere hediyeler sundu. Tören sonunda İstanbul'a ulaşmak için toplam bin 771 kilometre pedal çevirecek olan milli bisikletçiler, Karabük'e gitmek için pedal çevirmeye devam etti.

(AD-SÖ-BÖ-NÇ-Y)

Kaynak: İHA