Milletvekillerine 'Yargıya Müdahale' Suçlaması

Milletvekillerine 'Yargıya Müdahale' Suçlaması

Uşak'ın Eşme ve Ulubey İlçeleri Sınırları İçinde Yer Alan Kışladağ Altın Madeni Çed (Çevre Etki Değerlendirme) Raporunun İptali Davasında, Eski ve Yeni Uşak Milletvekilleri, Belediye Başkanları ve Muhtarların Manisa İdare Mahkemesi'ne Müdehale Ettikleri, Yargıçlara Baskı Yaptıları İddia Edildi.

Milletvekillerine 'Yargıya Müdahale' Suçlaması

Uşak'ın Eşme ve Ulubey İlçeleri sınırları içinde yer alan Kışladağ Altın Madeni ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) raporunun iptali davasında, eski ve yeni Uşak milletvekilleri, belediye başkanları ve muhtarların Manisa İdare Mahkemesi'ne müdehale ettikleri, yargıçlara baskı yaptıları iddia edildi. İzmir Bergama- Eşme, Sivrihisar, Havran- Küçükdere El ele Hareketi, Manisa Cumhuriyet Başsavcısı'nı soruşturma açmaya çağırdı.

El ele Hareketi temsilcileri ve altın madeni yakınındaki İnay Köyü sakinleri tarafından basın toplantısı düzenlendi. El ele Hareketi Dönem Sözcüsü Avukat Berrin Esin Kaya, Manisa İdare Mehkemesi'nde reddedilen ve Danıştay'a temyize gönderilen Kışladağ Altın Madeni ÇED raporu iptali davasında davanın tarafı olmayan kişilerin bir takım belgeler sunarak mahkemeyi etkilemeye çalıştığını söyledi.

Uşak eski DSP milletvekili Hasan Özgöbek'in Mahkeme Başkanlığı'na yazdığı mektup ve ekindeki 4 sayfalık bilgi notuyla, eski milletvekili olma ağırlığı da kullanılarak davanın reddedilmesini sağlamaya çalıştığını belirten Kaya, mektubun sonuç bölümünde ''...dava sonunda bir araya gelebilmek ve bu konuda daha rahat bir ortamda hukuka müdehale anlamları yüklenmeyecek görüşmelerde bulunmak ve sizlere şükranlarımı sunmak isterim'' ifadelerine dikkat çekti. Kaya, bu sözlerin bağımsız olduğuna inandıkları mahkemeye ve tarafsızlıkları konusunda kuşkuları olmayan yargıçlara hakaret niteliğinde saygısızlık olduğunu söyledi.

Kaya, ayrıca dava dosyalarında altın madenini işleten Tüprag şirketi tarafından hazırlandığı anlaşılan, 'ilgili kişi, kurum ve kuruluşlara' başlığını taşıyan metinlar sunulduğunu, bu belgelerin Uşak AKP milletvekilleri Alim Tunç ve Ahmet Çağlayan, Uşak Belediye Başkanı Musat Apaydın bazı ilçe belediye başkanları ve muhtarlar tarafından imzalandığını söyledi.

Dava sürerken, eski ve yeni Uşak milletvekillerinin, milletvekili sıfatıyla 'Davayı Eldoradogold- Tüprag Şirketi lehine sonuçlandırın, aksi halde yöremiz kalkınamayacaktır'' dediklerine dikkat çeken Kaya, mektupların açıkça hukuka, mahkemeye ve yargılara saygısızlık, mahkemeye müdahale, yargıçlara baskı olduğunu belirtti.

Kaya, bu açıklamalarının suç duyurusu olarak kabul edilmesini, başta yetkili ve görevli Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı olmak üzere tüm soruşturma makamlarını hemen harekete geçmeye, suç işleyen kişiler hakkında soruşturma açmaya çağırdı. İna köylüleri avukat Ayşe Aygün ise, eski milletvekili Hasan Özgöbek'le ilgili olarak kendilerinin savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Avukat Arif Alı Cangı, TBMM'nin yargıya müdehale eden AKP milletvekilleri hakkında soruşturma açması gerektiğini belirtti.

Utku BOLULU/İZMİR, (DHA)