Milletvekili Ulema: İstihdam Edilen Engelli Sayısı 10 Yılda Yüzde 400 Arttı

Milletvekili Ulema: İstihdam Edilen Engelli Sayısı 10 Yılda Yüzde 400 Arttı

AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında, "Girişimcilik Engel Tanımaz" projesinde eğitimlerini tamamlayan 53'ü engelli...

Milletvekili Ulema: İstihdam Edilen Engelli Sayısı 10 Yılda Yüzde 400 Arttı

AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında, "Girişimcilik Engel Tanımaz" projesinde eğitimlerini tamamlayan 53'ü engelli 163 vatandaşa sertifika verdi. İzmir'de Çiğli Belediyesi konferans salonunda düzenlenen törende konuşan Ulema, uygulamalı girişimcilik eğitimi alan kişi sayısının 2010 yılından bu yana 110 bini geçtiğini, bu eğitimleri alan 5 bin girişimci adayının da kendi işini kurduğunu söyledi. Son 10 yılda engellilerin istihdamının desteklenmesi konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını kaydederek, yeni kanuni düzenleme ve uygulamalarla engelli istihdamının artmasına katkılar sağlandığını ifade etti.

2005 yılında engellilerle ilgili hazırlanan kanunları örnek gösteren Milletvekili Ulema, "Önceliğimiz, onların evlerinden dışarı çıkabilmelerini sağlamaktı. Yine bir diğer önceliğimiz de onların eğitim hakkını iade etmekti. Bu kapsamda gerek evde bakım ücreti gerek özel eğitim kurumlarından faydalanmaları için verilen destek, büyük yol katetmemizi sağladı. Torba yasa içerisinde engelliler için önemli bir düzenleme de çıkardık. Engellilerimizin refakatçilerini de yardımlara dahil ederek, toplu taşımadan ücretsiz, şehirlerarası ulaşımdan da yüzde 50 indirimle faydalanmalarını sağlıyoruz." dedi.

Sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak, engellilerin yaşamlarını en iyi şekilde sürdürmesi için devletin bütün mekanizmalarının uyumlu ve kararlı bir şekilde çalışmalarına devam ettiğini aktaran Nesrin Ulema, 2002 yılı itibariyle engelli kontenjanında memur olarak çalışanların sayısı 5 bin 777 iken 2011 yılı sonu itibariyle 20 bin 829'a çıktığını, kamuda ve özel sektörde engelli kotasında bir yıl içinde istihdam edilen işçi sayısı 2002 yılı sonunda 10 bin 883 iken 2012 sonu itibariyle 35 bin 531'e ulaştığını belirtti. Yüzde 400'ler civarında olan bu artışların, dünyada ekonomik krizlerin yaşandığı bir dönemde sağlandığını vurgulayan AK Parti Milletvekili Ulema, "Bugün 20 bin kadar engelli, kamuda görev alıyor. Sadece kamu değil, özel sektör için de birtakım desteklemeler hayata geçti. Kamuda 7 bin 700 engelli daha istihdam edilecek." şeklinde konuştu.

Kaynak: CHA